Peter Schmeichel holder formen ved lige

Avisen Børsen har et interview med VM-værten Peter Schmeichel, hvor han taler om arbejdslivet og privatlivet. Blandt andet taler den tidligere målmand om det at holde sig i form
- Jeg knokler hver dag i studiet, men jeg skal også træne, så jeg går til fitness tre gange om ugen og håber også, at jeg får tid til at slå bolde på driving rangen. I TV-studiet forsvinder nat og dag, der er altid det samme lys og den samme luft, så det er vigtigt at få luft i hovedet.
- Hvad så når VM er slut – skal du så ud at rejse? spørger Børsen.
- Vi kigger lidt på vejret, og hvis det er godt, så bliver vi i Danmark. Anholt kunne være en mulighed. Hvis det bliver dårligt vejr, så rejser vi til Sydeuropa – Italien eller Frankrig. Dejlige restauranter, strand og kultur er vores foretrukne kombination. Til gengæld gider jeg ikke historiske ruiner.
Seneste nyt

Carl Gustaf sender varm hilsen til Joe Biden

Sød optakt til håndbolddrama: Stine Bjerre ...

Carl Philip talte til Sverige: Det føles vigtigere ...

Charlene før ny faderskabssag: Her er sandheden om ...

Alle detaljerne: Det bar Jill Biden og Kamala Harris ...
