Årets Reumert 2016: Her er de nominerede

Kronprins Frederik, Hanne Uldal og kronprinsesse Mary.

Kronprins Frederik, Hanne Uldal og kronprinsesse Mary.

Arkivfoto: Krestine Havemann
Kronprinsesse Mary overværer prisuddelingen i Operaen i aften.
I aften kl. 20.00 går uddelingen af årets Reumert-priser i gang i Operaen i København under overværelse af kronprinsesse Mary. 
 
På billedet ovenfor ses kronprinsparret, der overværede showet sidste år, sammen med Hanne Uldal, der blev hædret med en Reumert i kategorien Årets kvindelige birolle for sin rolle i "Cabaret" på Det Kongelige Teater.
 
Du kan følge hele showet på DR K fra kl. 20.00, og her kan du se nærmere på årets nominerede:
 
Årets Forestilling
• Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
• Lad den rette komme ind, Odense Teater
• Topmøde for de mest deprimerede, Republique
 
Årets Instruktør
• Peter Langdal, Sommeren uden mænd, Republique
• Rolf Heim, Hvem har æren, Odense Teater og Arne går under, Bådteatret
• Staffan Valdemar Holm, Topmøde for de mest deprimerede, Republique
 
Årets Kvindelige Hovedrolle
• Benedikte Hansen, Tørst, Abelone Koppel
• Paprika Steen, Toves værelse, Folketeatret
• Ida Praetorius, Romeo og Julie, Det Kongelige Teater
 
Årets Mandlige Hovedrolle
• Jens Albinus, Richard III, Aalborg Teater
• Olaf Johannessen, Puntila, Det Kongelige Teater
• Tomas Ambt Kofod, Jekyll & Hyde, Det Ny Teater
 
Årets Kvindelige Birolle
• Mette Døssing, Frk. Julie, Aarhus Teater
• Kirsten Olesen, Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
• Amanda Collin, H.C. Andersens samlede eventyr, Mungo Park
 
Årets Mandlige Birolle
• Benjamin Kitter, Hvem har æren? Odense Teater
• Flemming Enevold, Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
• Tom Jensen, Melodien der blev væk, Nørrebro Teater
 
Årets Dramatiker
• Peter Asmussen, Soli Deo Gloria, Betty Nansen Teatret
• Abelone Koppel, Tørst, Abelone Koppel
• Nielsen, Markedet (er ikke noget sted), Det Kongelige Teater og The Nielsen Movement
 
Årets Opera
• Leaves, Copenhagen Opera Festival og Sort/Hvid
• Jægerbruden, Det Kongelige Teater og Royal Opera House Covent Garden
• Powder her face, Det Kongelige Teater
 
Årets Musical / Teaterkoncert / Show
• Når krybben er tom, Café Liva
• The Sound of Music, Det Ny Teater
• Jeg hører stemmer, Sort/Hvid og Det Kongelige Teater
 
Årets Danseforestilling / Performance
• 7EVEN, Black Box Dance Company
• Stravinskijs Ildfuglen, Dansk Danseteater i samarbejde med Copenhagen Phil og Teater Republique
• Lige om lidt bliver alting meget sjovere, Teater Momentum
 
Årets Scenedesign
• Julian Toldam Juhlin, Soli Deo Gloria, Betty Nansen Teatret ogCitroner i vand, Det Lille Teater
• Ditlev Brinth og Peter Schultz, Lad den rette komme ind, Odense Teater
• Rolf Søborg Hansen, Arne går under, Bådteatret
 
Årets Særpris
• Hår på den, Teater Grob og Frit Fald
• Rose, Team Teatret
• Støv, Sew Flunk Fury Wit
 
Årets Børne- / Ungdomsforestilling
• Jeg kan huske alting, Teater My
• Citroner i vand, Det Lille Teater
• Min far og Vrede Mand, ZeBU og Musikteatret SAUM
 

Seneste nyt

Læs mere om:

Fra forsiden