Bodil Jørgensen nomineret til prestigefyldt pris

Bodil Jørgensen.

Bodil Jørgensen.

Foto: Lars Horn
Den 59-årige skuespiller er nomineret til en Reumertpris 2020.
Den folkekære skuespiller Bodil Jørgensen med talent til at spille mange forskellige roller, er med i feltet af nominerede til Årets Reumert.
 
Scenekunstpriserne ved Årets Reumert uddeles 21. september på Folketeatret, hvor diverse corona-restriktioner bliver nøje overholdt.
 
 
Bodil Jørgensen er nomineret til prisen som årets kvindelige ensemblerolle for sin rolle, som Benedikte i ”Den skaldede frisør – The Musical”.
 
 

Den emsige svigerinde

Her spillede hun den emsige svigerinde til Niels Olsens rolle som Philip, der har mistet sin kone.
 
Med på holdet var blandt andre også Silas Holst, Jakob Fauerby, Maria Lucia og titelrolleindehaveren, Xenia Lach-Nielsen.
 
Foto: Thomas Laursen
 
Jakob Fauerby er selv på scenen på aftenen.
 
 
Satiregruppen Platt-Form, hvor han er sammen med Mille Lehfeldt og Laus Høybye, er nemlig aftenens værter.
 
Foto: Dan Mariegaard
 
- Det er skønt at være med til at hylde scenekunsten. Især i disse tider, hvor den har så svære vilkår, mener Jakob Fauerby.
 
Han lover, at Platt-Form vil gøre, hvad de kan for at levere et godt og underholdende show, mens de guider aftenens prisuddelinger.
 

ÅRETS REUMERT NOMINEREDE 2020

Årets kvindelige hovedrolle:
• Lotte Andersen, Folkekongen, Husets Teater
• Johanne Louise Schmidt, Cyrano de Bergerac og Penthesilea, Det Kongelige Teater
• Sara Viktoria Bjerregaard, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid
 
Årets mandlige hovedrolle:
• Jacob Madsen Kvols, The Rocky Horror Show, Aarhus Teater
• Ulver Skuli Abildgård, Jeppe på Bjerget, Vendsyssel Teater
• Olaf Johannessen og Jens Albinus, Det store stilehæfte, Husets Teater 
 
Årets performer:
Uddeles ikke i år
 
Årets kvindelige ensemblerolle:
• Sicilia Gadborg Høegh, Penthesilea, Det Kongelige Teater
• Jela Natius Abildgaard, 150 meter til i morgen, Teater Nordkraft
• Bodil Jørgensen, Den skaldede frisør, One and Only Musical Teater 
 
Årets mandlige ensemblerolle:
• Kasper Dalsgaard, De hovedløse, Mungo Park 
• Ole Sørensen, Mod til at dræbe, Teatret Møllen 
• Bisse, Helligtrekongersaften, Odense Teater 
 
Årets danser:
• Alexander Bozinoff, Kameliadamen, Det Kongelige Teater
• Kizzy Matiakis, Blixen, Det Kongelige Teater
• Astrid Elbo, Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret
 
Årets sanger:
• Susanne Resmark, Sweeney Todd, Det Kongelige Teater
• Sine Bundgaard, Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company 
• Jens Søndergaard, Eugen Onegin, Den Jyske Opera, La Bohème, CPH Opera Festival og Østre Gasværk Teater, og Rhinguldet, Den Ny Opera 
 
Årets instruktør:
• Egill Pálsson, Fanny og Alexander, Aalborg Teater
• Sargun Oshana, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid 
• Anja Behrens, Ordet, Aarhus Teater 
 
Årets scenedesign:
• Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, Lazarus, Aarhus Teater og Det Kongelige Teater 
• Johan Kølkjær, Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater 
• David Gehrt, Ordet, Aarhus Teater 
 
Årets dramatiker:
• Simone Isabel Nørgaard, Jordens Indre, Folketeatret 
• Marie Bjørn, Apokalypse, Teater Momentum
• Anna Bro, Rædsel, AHA Produktion og Teater Grob 
 
Årets forestilling:
• Min geniale veninde 1 + 2, Odense Teater 
• Ordet, Aarhus Teater
• Det store stilehæfte, Husets Teater 
 
Årets børne-/ungdomsforestilling:
• Fra tidernes morgen, Marionetteatret 
• [pAp]-[kAs], Hvid Støj
• Skam3, Aveny-T 
 
Årets musikteater og musical:
• Brøgger, Teater Republique
• Viva Las Vegas, Randers Teater 
• Urinetown, Fredericia Teater 
 
Årets opera:
• Snedronningen, Det Kongelige Teater
• La Bohème, Copenhagen Opera Festival og Østre Gasværk Teater
• Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company 
 
Årets danseforestilling:
• Kammerballetten 2019, Kammerballetten
• Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret
• Leas rum, Pernille Garde Stage Art 
 
Årets performance:
• Det åbne hjerte, SIGNA og Aarhus Festuge
• Champions & Mass Effect, HimHerAndIt og Bora Bora 
• Første parket, Kunstkollektivet Familien 
 
Årets særpris: 
• Room 4.1 Live, Kristján Ingimarsson Company 
• Apokalypse, Teater Momentum
• Dark Noon, Fix&Foxy og Teater Republique
 
 
 
 

Seneste nyt

Læs mere om:

Fra forsiden