Her er alle de nominerede til Årets Reumert 2019

Årets Reumert 2019

Foto: PR

17 priser skal udddeles til Årets Reumert 2019, der bliver en helt særlig udgave af prisfesten.

Onsdag, 1. maj 2019 - af Lene Skriver Bak

Hele 17 priser - plus talentpriserne - skal finde deres vindere, når Årets Reumert løber af stablen 2. juni.

Nørrebro Teater lægger scene til og Ditte Hansen indtager værtsrollen.

Prisuddelingen er særlig i år, da Bikubenfonden, der plejer at stå bag den festlige aften, har trukket sig som sponsor, og derfor gennemføres aftenen og prisuddelingen af frivillige kræfter fra branchen, som er gået sammen om at gøre aftenen til en realitet trods manglende sponsorer.

De nominerede er:

Årets Kvindelige Hovedrolle

  • Tammi Øst, Richard III, Husets Teater
  • Mette Døssing, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
  • Stina Ekblad, Dantes guddommelige komedie, Østerbro Teater

Årets Mandlige Hovedrolle

  • Simon Bennebjerg, Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater
  • Morten Hee Andersen, Færdig med Eddy, Betty Nansen Teatret
  • Søren Sætter-Lassen, Amadeus, Det Kongelige Teater

Årets Performer

  • Madame Nielsen, Black Madonna, Sort/Hvid
  • Niels Anders Thorn, Gilgamesh, Hotel Pro Forma
  • Yael Gaathon, Don’t Worry About Us, Blue Cliff co-produceret med Åbne Scene(Godsbanen) og Bora Bora

Årets Kvindelige Ensemblerolle

  • Charlotte Munksgaard, John Lennon er død, Teater V og Mussolinis de 100 dage, Får 302
  • Stine Schrøder Jensen, Præsidentinderne, Det Kongelige Teater
  • Lone Rødbroe, Turisterne, Vendsyssel Teater

Årets Mandlige Ensemblerolle

  • Morten Suurballe, Biedermann og brandstifterne, Aarhus Teater
  • Klaus Geisler, Den grønlandske mand, Teater Freezeproductions og Grønlands nationalteater
  • Peter Gilsfort, Død over eliten, Odense Teater

Få BILLED-BLADET leveret - hele sommeren
Klik her og se vores fine sommertilbud!

Årets Danser

  • Ole Birger Hansen, Ai-Ai-Ai, Aaben Dans
  • Milou Nuyens, Chopin danser, Dansk Danseteater
  • Ida Praetorius, Askepot, Det Kongelige Teater

Årets Sanger

  • Gisela Stille, Trubaduren, Det Kongelige Teater i co-produktion med Teatro Real i Madrid og Opéra Monte Carlo
  • Sofie Elkjær Jensen, Flagermusen og Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
  • Gert Henning-Jensen, Drot og Marsk, Det Kongelige Teater

Årets Instruktør

  • Minna Johannesson, Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft og Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
  • Jacob Schjødt, Anna Sophie Hedvig, Odense Teater
  • Sargun Oshana, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater

Årets Scenedesign

  • Ditlev Brinth (lyddesign), Peter Schultz (scenografi), Anna Sophie Hedvig, Odense Teater
  • Signe Krogh (scenografi), Eksplosioner, Teatret Masken og Det tabte land, Vendsyssel Teater
  • Maja Ravn (scenografi), Orlando, Betty Nansen Teatret og Shakespeare in Love, Østerbro Teater

Årets Dramatiker

  • Rhea Leman, Leve livet, Bornholms Teater
  • Andreas Dawe, Vort mismods vinter, Akut360
  • Christina Hagen, Med mig selv i mine egne arme, Østerbro Teater

Årets Børne-/Ungdomsforestilling

  • Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft
  • Tango, Teater O, Nørregaards Teater & Black Box Theatre
  • Kom dans med mig, Det Lille Teater

Årets Musical/Musikteater

  • Det tabte land, Vendsyssel Teater
  • Tarzan, Fredericia Teater
  • I et forhold, Betty Nansen Teatret

Årets Opera

  • Passageren, Den Jyske Opera
  • Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
  • Tidens og visdommens triumf, Det Kongelige Teater, co-produktion Malmö Opera

Årets Danseforestilling

  • Ocean of Our Motion, DeLeónCompany
  • An Eve And An Adam, Granhøj Dans
  • Panic Day, Uppercut Danseteater

Årets Skuespil

  • 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
  • Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
  • Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater

Årets Performance

  • Shinpai Shinaide - Don’t Worry About Us, Blue Cliff, Åbne Scene og Bora Bora
  • Black Madonna, Sort/Hvid
  • Mod alle odds, Betty Nansen Teatret og Fix og Foxy

Årets særpris

  • Messias i nat, Hautog Husets Teater
  • Skattegraveren, Det Kongelige Teater
  • Tænk hvis man havde en rejsegrammofon, Teatret Gruppe 38, Teatret Møllen, teater2tusind & Carte Blanche

Årets talenter bliver offentliggjort i dagene op til prisuddelingen.