Torsdag, 13. oktober 2016 — af af Helle Skram De Fries

Jordens Søjler: Maria Lucia gjorde Ken Follett meget rørt

Ken Follett og Maria Lucia
Ken Follett og Maria Lucia
Foto: Birger Storm
Forfatteren Ken Follett var rørt til tårer, da Østre Gasværk havde verdenspremiere på musicalen ”Jordens Søjler”.

Det er mange år siden, at Ken Follett skrev ”Jordens Søjler”, der med titlen ”The Pillars of the Earth” udkom 1989 i England.

Den 12. oktober så forfatteren sin succesroman omsat til en episk musical på Østre Gasværk Teater med blandt andre Maria Lucia Heiberg Rosenberg, Laus Høybye og Casper Philipson i de bærende roller.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

Fantastisk forestilling

Klapsalverne var både lange, mange og stående, da den tre timer lange forestilling var slut, og Ken Follet og hans frue Barbara Follett var ovenud tilfredse.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

- Jeg havde helt glemt, hvor brutal en historie, jeg har skrevet. Det er imponerende, at skuespillerne skruer så meget op for det brutale, fortalte Ken Follett til BILLED-BLADET efter forestillingen – og fortsatte:

- Men det var også rørende og fyldt med kærlighed, og det ramte mig så dybt, at jeg flere gange var i tårer.

Vind billetter til Jordens Søjler

Danskerne vakte jubel

Maria Lucia Heiberg Rosenberg, og Laus Høybye vakte også jubel hos forfatteren.

- De gør det fantastisk, de er stjernedygtige – og det er hele holdet. Og rummet i teatret er fantastisk.

For Maria Lucia og resten af de store ensemble betyder det meget, at skaberen af historien var glad for deres præstation.

- Jeg har lige talt med Ken Follett, og han rost min præstation meget. Det er jeg naturligvis rigtig glad for, lød det fra Maria Lucia.

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden