Nikolaj Hübbe: Jeg har opgivet at få børn

En lattermild singlefyr tager imod i døren til sin lille bylejlighed. En skæg fætter blottet for finkulturel fims. Han er i shorts og bare tæer. Krogede tæer. Knystede tæer. Tæer, som omsider fik hvile, da de for tre år siden trådte ned fra scenen for at bære ejermanden frem til stor succes som balletmester på Det Kongelige Teater.
Han har slidt og slæbt for sine ideer, og for nylig kom belønningen.
- Jeg har drømt om at sætte August Bournonvilles "Et Folkesagn" op, siden jeg var 12 år, og så går jeg kraftedeme hen og får en Reumert for årets danseforestilling. Det var sgu en lykkestund. Jeg var i en lykkerus, udbryder Nikolaj Hübbe, 43 år, bramfrit og smiler som en flækket balletsko.
Intet som en forelskelse
Vi sidder i køkkenet i en lejlighed, der ikke bærer præg af hverken pernittengrynet ordenssans eller et behov for at flashe dyrt design. En uhøjtidelig ungkarlehybel med andre ord.
- Nej, jeg har desværre ingen kæreste for tiden. Solen skinner endda, og der er 27 grader udenfor, griner han og indrømmer lidt efter, at han har haft nogle af sine lykkeligste stunder i forelskelsen.
- Der er jo ikke noget, der slår dét at føle sig i harmoni med et andet menneske. Vi er alle sammen opdraget med den romantiske idé om parforholdet, men det er svært med det liv, jeg fører. Jeg har også for længst affundet mig med ikke at få børn. For 10 år siden ville jeg gerne have haft nogle, men i dag ved jeg slet ikke, hvordan det skulle lade sig gøre. De ville alligevel være nødt til at blive passet af mine forældre. Næh, jeg har mine 95 børn inde på Det Kongelige Teater, siger han.