Annonce

Det så du ikke på tv i Sporløs: Benjamin sætter ord på mødet med sin bror

Benjamin rejste sammen med Mette Frisk til sit fødeland Bulgarien for at lede efter sin biologiske familie.
Benjamin rejste sammen med Mette Frisk til sit fødeland Bulgarien for at lede efter sin biologiske familie.
Foto: Preben Hjorth/DR
Annonce
I "Sporløs" ser man ikke, da Benjamin møder sin bror for første gang. Nu fortæller han om det store øjeblik.

Det var et rørende øjeblik, da Benjamin blev genforenet med sin biologiske mor i ”Sporløs”.

Sammen med Mette Frisk var han taget til Bulgarien for at finde sin mor, inden det var for sent.

Køb abonnement på BILLED-BLADET

Da de fandt hende og Benjamins bror, benægtede hun dog at have noget med Benjamin at gøre. Det lykkedes dog Mette Frisk til sidst at få sandheden frem, og hun gik med til at mødes med sin søn et diskret sted.

Følelserne fik frit løb, da de så hinanden for første gang, siden hun gav ham væk.

Men de rørende øjeblikke sluttede ikke her, for moren havde før deres møde besluttet sig for at afsløre sin hemmelighed for Benjamins bror og resten af familien.

– Det gjorde stort indtryk på mig, at hun gjorde det, og hun ville gerne have, at vi skulle mødes, forklarer Benjamin til BILLED-BLADET.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-05/MixCollage-04-Feb-2026-04-06-PM-569_0.jpg
Der var store følelser på spil, da Benjamin blev genforenet med sin biologiske mor.
Foto: Privat

I programmet ser man ikke mødet mellem Benjamin og broren. Moren ønskede ikke, at mødet hjemme i huset skulle filmes, da hun gav udtryk for, at hun var flov over, hvordan de bor, da de er meget fattige.

Annonce

Benjamin fortæller, at broren, Sergo, er syg. Han har skrumpelever på grund af alkoholmisbrug. Selvom moren bor i Tyskland, er hun ofte hjemme i Bulgarien for at passe ham, og det var et held, at hun var kommet hjem fire dage forinden, at Benjamin opsøgte dem.

Og det var ikke kun moren, der blev overrasket over at se sin søn.

– Han blev rørt, for han vidste jo ikke, han havde en bror. Han har aldrig vidst noget, fortæller Benjamin.

Annonce

Efterfølgende gik snakken lystigt mellem de to brødre. De fortalte hver især om deres liv og deres barndom, og Benjamin mødte også brorens børn, sine to niecer.

https://imgix.billedbladet.dk/2026-02-05/IMG_5668_0.jpeg
Her ses Benjamin med sin mor, Maria, sin bror, Sergo, samt hans børn, Benjamins to niecer.
Foto: Privat

Han kunne spejle sig selv i sin nye familie, og særligt ansigtstrækkene og næsen var genkendelige. Benjamin har også to søstre, der bor i Tyskland, som de ringede op på Facetime.

De var også meget overrasket over, at de pludselig havde en bror mere.

Annonce

Han blev taget imod med åbne arme, og han har ikke fortrudt, at han har meldt sig til ”Sporløs”, tværtimod. Det har givet ham en helt ny familie, og de har holdt kontakten ved lige siden optagelserne.

Han har planer om at rejse til Tyskland og møde sin søstre for første gang. Det ser han meget frem til. Og så vil han gerne tilbage til Bulgarien. Desuden drømmer hans biologiske mor og hans danske mor om at møde hinanden.

– Det skal bare lige planlægges, lyder det fra Benjamin.

Læs hele det store interview med Benjamin om rejsen til Bulgarien her:

Læs også:

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.