Annonce
27. nov. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

DR afslører nyt: Matilde Kimer rykker til Polen

Matilde Kimer
Matilde Kimer
Foto: Søren Jul Lamberth
Annonce
Matilde Kimer rykker væk fra Danmark for at være Østeuropa-korrespondent.

Korrespondenter har gennem mange år været en central del af nyhedsdækningen herhjemme, og hos DR er der forandringer på vej i det nye år.

Det fremgår af en pressemeddelelse.

Blandt andet venter der nye opgaver for Matilde Kimer, som får base i Polen.

- Jeg er også utroligt glad for, at Matilde Kimer fra foråret 2026 bliver Østeuropa-korrespondent med base i Warszawa og hyppige ophold i Ukraine. Det er få danske korrespondenter, der har så stor en indsigt i de ukrainske og russiske forhold som Matilde Kimer, og det bliver en klar styrkelse af vores dækning af det konfliktfyldte område, at hun nu også skal fokusere på Polen. Et tiltagende vigtigt land i europæisk politik og sikkerhedsstruktur, udtaler Niels Kvale, der er udlandsredaktør på DR.

Annonce
🎁 BILLED-BLADET i julegave

Derudover rykker den nuværende EU-analytiker, Per Bang Thomsen, til Stockholm, hvor han skal være Østersø- og Norden-korrespondent, mens Søren Bendixen efter syv år i Sydafrika som Afrika-korrespondent vender tilbage til DR i Danmark.

En ny Afrika-korrespondent skal starte op i slutningen af 2026 og have base i Nairobi i Kenya.

I dag har DR 14 faste korrespondenter rundt om i verden.

Mere om: