29. apr. 2025
Af Pelle Rigtrup

Mødte hinanden på jobbet: Her er Signe Moldes kendte mand

Signe Molde.
Signe Molde.
Foto: Martin Høien
Signe Molde har gennem årene været vært på en lang række tv-programmer, men hendes mand er faktisk også et kendt ansigt herhjemme.

Signe Molde har prøvet lidt af hvert på skærmen, hvor hun blandt andet har været vært på "X Factor" og "Quizzen med Signe Molde".

I øjeblikket kan du opleve hende i programserien "Signe Molde på udebane", mens hun også er en de mange DR-profiler, der medvirker i "DRs bedste".

Her kommenterer hun på gamle og nye DR-programmer sammen med komiker og tv-vært Jan Gintberg, men privat er det en anden kendt herre, hun bruger sin tid sammen med.

Signe Molde og Jan Gintberg.
Signe Molde og Jan Gintberg.
Foto: Martin Blicher/Kim Bredahl/DR
Abonnement på BILLED-BLADET

Siden 2007 har hun nemlig været gift med instruktør og forfatter Peter Molde-Amelung, der blandt andet har instrueret "Jagtsæson 2" og "Sjit Happens", mens han også står bag børnebogen "Dallas København".

Parret til premiere på "Jomfuer fra rummet", som Peter Molde-Amelung instruerede.
Parret til premiere på "Jomfuer fra rummet", som Peter Molde-Amelung instruerede.
Foto: Mikael Rieck

Signe Molde har tidligere fortalt, at parret mødte hinanden i TV-Byen i Gladsaxe, hvor de begge arbejdede. Her udviklede en kop kaffe sig til et forhold, der altså nu har varet i over to årtier.

Sammen har parret døtrene Penny og Evelyn, som de sidste år havde med til premieren på "Wicked".

Peter Molde-Amelung, Signe Molde og parrets to børn, Evelyn og Penny.
Peter Molde-Amelung, Signe Molde og parrets to børn, Evelyn og Penny.
Foto: Martin Høien

Du kan se meget mere til Signe Molde i "DRs bedste" hver tirsdag klokken 20.00 på DR1 eller i "Signe Molde på udebane" hver lørdag 21.30 på DR2.

Mere om: