
Morten Brovn spiller Kaj i Carmen Curlers: Havde ellers givet op

Morten Brovn spiller den forsigtige og lettere hypokondriske Kaj Wagner i ”Carmen Curlers”.
Det var ikke den rolle, han drømte om til at begynde med.
– Jeg er en af dem, der har castet på mange af de andre roller uden at få dem, og jeg havde lidt skudt en hvid pind efter at få en rolle i “Carmen Curlers”, men så ringede casteren og sagde, at nu var der en til mig! fortæller han til BILLED-BLADET.


Kan se sig selv i Kaj
Og han kan faktisk godt se sig selv i rollen.
– Jeg har ikke de vildeste ambitioner. Jeg bevæger mig stille og roligt i mit eget tempo i den rigtige retning. Der er gode arbejdsopgaver i et fint tempo – altså når jeg sidder og siger det sådan, er der måske lidt mere Kaj i mig, end jeg umiddelbart lige ville være ved. Jeg har ikke Hollywood-drømme, men jeg har også et familieliv, jeg prøver at balancere bedst muligt. Så jeg har ikke brug for at proppe mere arbejde ind.
Sammen med sin hustru, Astrid, har han de to børn Anna på 11 år og Ebbe på ni, og børnene og deres venner var selvfølgelig vældig interesserede, da Morten medvirkede i ”Valdes jul” som den gnavne Hermansen.
– De følger godt med. Og jeg elsker at spille bad guy, siger Morten.
Kaj er dog ingen bad guy, tværtimod.