
Puk Elgård er klar med gribende program: Anders Lund Madsen er første gæst

Det er efterhånden et stykke tid siden, at seerne sidst har set Puk Elgård på skærmen.
I sommer dukkede hun op som deltager i et TV 2-program, men meget snart vender hun tilbage i rollen som vært.

Puk Elgård kunne i marts afsløre, at hun var i færd med at lave et nyt tv-program til DR. Nu kan koncernen røbe flere detaljer.
Programmet har titlen ”Mit testamente”.
Her skal Puk Elgård hjælpe tre personer og deres familier med at få taget hul på de svære snakke om arv, eftermæle og de dilemmaer, det kan indebære.
Hun og deltagerne får hjælp af en arveadvokat.
De tre deltagere, som skal være med i programmet, er også blevet afsløret, og her vækker et navn opsigt.
Første afsnit kommer nemlig til at handle om Anders Lund Madsen.
Anders Lund Madsen mærkede døden helt tæt på, da hans storebror Peter Lund Madsen faldt om med hjertestop i august.
Han har tidligere udtalt, at det var med til, at han ville skrive testamente.
Anders Lund Madsen har otte børn, og han er klar over, at hvis han ikke får skrevet testamente, kan det sætte familien i en svær situation.
Selv om han har svært ved at tænke på sin egen død, ved han, at han skal finde en løsning, så hans hustru Karin ikke må gå fra hus og hjem med deres mindste børn i forbindelse med hans død.
Samtidig vil han også sørge for, at de ældste børn ikke føler sig forfordelt.
Derudover er deltagerne landmanden Jens, der har en stor gård i det vestlige Jylland. Hans store drøm er, at gården føres videre i slægten, men Jens har hverken kone eller børn.
Jens har nogle niecer og nevøer, men spørgsmålet er, om han kan vælge en af dem som arving, uden der opstår splid i familien.
Den tredje deltager er Gro, der selv mistede sin mor, da hun var 19 år. Nu er hendes tre sønner i alderen 14-21 år, og derfor vil hun finde ud af, hvordan hun passer bedst på dem, hvis hun skulle dø.
Hun vil gerne forberede sine børn på den dag, hun dør, men hun har svært ved at se, hvordan hun skal tale med sine børn om døden, uden de bliver bange.
”Mit testamente” har premiere 7. januar på DR1 og DRTV.

