SE BILLEDERNE: Her er deltagerne i Den store bagedyst 2018


Deltagerne i Den store bagedyst 2018.


Jon Edlund, 25 år, Risskov.


Albert Emtoft, 21 år, København NV.


Jasmin Gabay, 30 år, Søborg.


Marianne Hansen, 40 år, Børkop.


Peter Nørholm, 49 år, Fredericia.


Emil Obel Pedersen, 17 år, Kgs. Lyngby.


Kristoffer Pedersen, 27 år, København Ø.


Sara Græsborg, 43 år, Aars.


Elissa Brahem, 28 år, Frederiksberg.


Christina Thomsen, 37 år, Hadsten.
GALLERI: Den store bagedyst 2018
Så er de klar - de 10 nye deltagere, som griber bagegrejet og fremtryller lækkerier i ”Den store bagedyst” fra i aften, den 29. september, på DR1.
For første gang er der hele fem mænd med i den bageglade flok.
- Jeg synes, det er rigtig dejligt, at der er kommet ligestilling i bagedysten. Kvinderne er typisk dem, som teknisk set er bedst og går meget op i detaljerne, mens mændene oftest er dem, der træder ud af deres tryghedszone. Så det giver en god balance, mener bagedystens vært, Timm Vladimir.
Børnevenlig bagelørdag
Han styrer bagedysten i selskab med dommerduoen Katrine Foged Thomsen og Markus Grigo. Og TV-værten glæder sig over, at ”Den store bagedyst” i år bliver sendt om lørdagen i stedet for onsdag.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
- Rigtig mange familier følger med i bagedysten, og nogle har været lidt ærgerlige over, at det var lidt sent at komme i seng en onsdag for de mindste børn, der også gerne vil se programmet. Så jeg håber, familierne vil synes, det er megafedt, siger Timm.