Lørdag, 17. december 2016 — af Stine Ramlyng

Sofie Gråbøl fejrer jul med børn og eksmand

Sofie Gråbøl
Foto: Birger Storm / BILLED-BLADET
Selv om det er ti år siden Sofie Gråbøl blev skilt fra Jacob Thuesen, holder de stadig jul sammen - for børnenes skyld.

Julen er hjerternes fest, siger man, men for mange skilsmissefamilier kan den også være forbundet med smerte og adskillelse.

LÆS OGSÅ: Sofie Gråbøl er ond dronning i årets julekalender

Men ikke hjemme hos skuespillerinde Sofie Gråbøl, der for ti år siden blev skilt fra sine børns far - og hendes daværende mand - Jacob Thuesen.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

Sofie Gråbøl: Dejlig måde at gøre det på

Her har eksfamilierne nemlig valgt at fejre julen sammen, skriver Se & Hør.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

LÆS OGSÅ: Sofie Gråbøl tog hul på julehyggen

- Vi gør det, fordi glæden jo er at holde jul for vores børn, og det vil alle gerne opleve og samles om. Vi holder jo også meget af hinanden på kryds og tværs, så det er en rigtig dejlig måde at gøre det på, siger Sofie Gråbøl, der i øjeblikket kan opleves som den onde dronning i julekalenderen "Den anden verden" på DR 1.

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden