Rasmus Botoft: Jeg er stolt af min kone

Rasmus Botoft og Lisbeth Wulff.
Foto: Martin Høien
- Det har været skønt at have min kone som chef.
Sådan siger Rasmus Botoft, som for første gang spiller sammen med sin hustru Lisbeth Wulff på TV, når adventskalenderen for voksne "Mens vi presser citronen" har premiere søndag aften på DR2.
TV-serien handler om tre par i 40'erne, der mødes i en madklub, hvor alt er perfekt udadtil, men hvor virkeligheden truer. Lisbeth har skrevet serien og debuterer som dramatiker, og hun og Rasmus Botoft får selskab af Ellen Hillingsø, Peter Gantzler og Lærke Winther.
Stolt af Lisbeth
- Det har været fedt at arbejde sammen med min kone, og jeg er meget glad for, at hun skrev rollen til mig. Jeg har ikke blandet mig i hendes arbejde, men bare nydt at spille noget drama, og det har været fem intense uger med optagelser. Jeg er meget stolt af Lisbeth og det, hun har skrevet, siger Rasmus.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Lisbeth Wulff og Rasmus Botoft har dannet par i 18 år og har sammen sønnen Wili på ni år.
Seneste nyt

Natholdet får ny vært: Her er Anders Breinholts ...

Efter 11 år på "Natholdet": Nyt fra Anders ...

Skønne billeder fra ferien: Prinsesse Märtha Louise ...

Dronning Elizabeths barnebarn vækker opsigt med ...

Ulf Pilgaards afdøde kone tog en vigtig beslutning ...

Tillykke med dagen: Se Mette-Marits flotteste looks
Udvalgt til dig
Fra forsiden