Annonce
16. mar. 2011
af Jan Bergman

Dea Louise får ikke sit tvangsfjernet barn tilbage

Dea Louise
Dea Louise og Rasmus
Foto: Kanal 4
Annonce
Kommunen sagde nej til udlevering af deres nyfødte datter.

Sidste fredag fik Dea Louise og hendes kæreste, Rasmus, fra TV-programmet De unge mødre, tvangsfjernet deres datter Rosa, straks efter fødslen.

Tirsdag eftermiddag var de så til møde hos Furesø Kommune for at få deres få dage gamle datter, Rosa, tilbage, skriver eb.dk.

Men skuffelsen stod malet i ansigter på det unge par, da de to timer senere forlod den grå bygning med uforrettet sag:

- Man har godkendt den beslutning, der blev taget i sidste uge, og det er Dea og Rasmus selvfølgelig voldsomt chokerede over, konstaterede reality-stjernernes advokat, Hanne Ziebe.

Dea Louise og Rasmus var selv for berørte af situationen til at tale med Ekstra Bladet. Ifølge Hanne Ziebe har de arbejdet hårdt på at leve op til kommunens krav:

Annonce

- Der var flere begrundelser for kommunens beslutning, men den overvejende var, at deres hjem på daværende tidspunkt var meget rodet. Dea og Rasmus erkender, at den var kørt for langt ud i forhold til rodet i deres hjem. Men de har taget en god beslutning om at arbejde hårdt for at ændre de ting, de er blevet kritiseret for.

Ifølge parrets advokat er sagens langt fra slut, og hun vil nu arbejde på at forfølge sagen yderligere.

Mere om: