Troels Lyby afslører om makkerskabet til Simi Jan: Måtte tage nogle dybe indåndinger, da hun gjorde dette gang på gang

Der var lagt op til en hæsblæsende ræs, da skuespilleren Troels Lyby og journalisten Simi Jan dystede i tv-programmet ”Verdens Vildeste Race”. Her var de to kendisser på hold sammen og skulle krydse landet Kirgisistan mod tv-makkerparret Jacob Riising og Anders Breinholt.
Det gjaldt om at komme først på tværs af landet, men nu afslører Troels Lyby til BILLED-BLADET, at der ikke var fart over feltet hos dem, for Simi Jan havde travlt med noget helt andet end at komme hurtigt frem.
– "Kom nu, Simi", husker Troels, at han måtte sige til Simi Jan flere gange, da hun testede hans tålmodighed, og han måtte tage nogle dybe vejrtrækninger.
De havde tilsyneladende ikke helt samme tilgang til ræset.
– Jeg ville gerne slappe lidt af og shoppe. Jeg kan huske, da jeg stod og blev ved med at shoppe, og Troels var bare sådan: ”Kom nu”, ”Vi er altså med i et race”, ”Vi skal skynde os”. Og jeg tænkte, nå ja, det er også rigtigt, fortæller en grinende Simi Jan.
Troels lægger ikke skjul på, at han er et konkurrencemenneske og ønskede at vinde konkurrencen. Derfor følte han sig presset, da Simi Jan ikke havde samme konkurrencementalitet som ham selv.
Hyggeligt selskab og smukke landskaber
På trods af deres forskellige måder at gå til opgaven havde skuespilleren og journalisten en uforglemmelig tur, fremhæver de.
De lærte hinanden bedre at kende, og de gik godt i spænd, selvom de ikke kendte hinanden i forvejen.
– Vi hyggede os og havde det sjovt, slår Simi Jan fast og tilføjer, at det, der var det vigtigste for hende, var at nyde det og tage alle indtrykkene ind af de smukke landskaber, som de passerede på ruten.
Du kan se ”Verden Vildeste Race” hver onsdag klokken 21.00 på Kanal 5 eller på HBO Max.