12. okt. 2025
Af Karina Didriksen

Sygeplejeskolens Anna og dr. Fischer: Sådan er deres forhold i virkeligheden

Molly Egelind og Andreas Jebro som Anna og Jens i ”Sygeplejeskolen”.
Molly Egelind og Andreas Jebro som Anna og Jens i ”Sygeplejeskolen”.
Foto: Mike Kollöffel/TV 2
Annonce
Molly Egelind og Andreas Jebro spiller Anna og Jens i ”Sygeplejeskolen”, men deres forhold er ikke ligefrem rosenrødt i serien.

Det er ikke ligefrem den mest behagelige karakter, at Andreas Jebro spiller i ”Sygeplejeskolen”.

Her har han rollen som den kontrollerende og dominerende dr. Jens Fischer, som har været i et forhold med sygeplejeeleven Anna, spillet af Molly Egelind.

Anna har dog gjort det forbi med Jens, efter at hun har oplevet hans kontrollerende side – og har ytret, at hun er bange for ham.

Abonnement på BILLED-BLADET

- Det har været dejligt at få lov til at dykke ned i et menneskes psyke, så der rent faktisk er noget at arbejde med, fortæller Andreas Jebro til BILLED-BLADET og fortsætter:

- Det sværeste har været at finde den rigtige tone og dosering, så man følger en udvikling frem til, hvor det hele ender, og så man ikke giver det hele væk.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-10-01/Foto---Mike-Kolloffel_TV-2.jpg
Molly Egelind og Andreas Jebro som Anna og Jens i ”Sygeplejeskolen”.
Foto: Mike Kollöffel/TV 2

Andreas Jebro og Molly Egelind har arbejdet tæt sammen i TV 2 Charlie-serien, hvor de har haft nogle voldsomme scener.

Men hvordan er deres forhold så i virkeligheden? Det sætter Molly Egelind ord på.

Annonce

- Andreas er en fuldstændig vidunderlig medspiller, og vi er dedikerede til det samme mål - at få scenen til at fungere. Det er i høj grad os, der har styringen over det fysiske arbejde. Det er aldrig ubehageligt sammen med Andreas, det er altid rart og trygt, siger Molly Egelind med et smil til BILLED-BLADET og tilføjer:

- Andreas er et utroligt roligt menneske, han er meget ”groundet” på trods af sin højde. Han tager alting meget stille og roligt, og det passer meget godt til min energi, som er helt anderledes.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-10-01/20250815_2GO9923.ARW-1.jpg
Andreas Jebro og Molly Egelind.
Foto: Gregers Overvad

Sæson 7 af ”Sygeplejeskolen” slutter med afsnit 6, der sendes søndag den 19. oktober på TV 2 Charlie.

Vi må vente os se, hvordan det hele ender for Anna og dr. Fischer.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-10-01/20250815_2GO9951.ARW-1.jpg
Andreas Jebro og Molly Egelind.
Foto: Gregers Overvad

Mere om: