Annonce
27. nov. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Ikke for sarte sjæle: Disse kendte skal være med i Fear Factor

Vært Ruben Søltoft med de fire holdkaptajner: David Minerba, Mette Sommer, Casper Sobzcyk og Zelma Lewerissa
Vært Ruben Søltoft med de fire holdkaptajner: David Minerba, Mette Sommer, Casper Sobzcyk og Zelma Lewerissa
Foto: Sille Serup/TV 2
Annonce
Det er ikke for sarte sjæle, når TV 2 har premiere på "Fear Factor". De medvirkende udsættes nemlig for lidt af hvert.

Tidligere på året havde TV 2 premiere på programmet ”Boksen”, hvor en række kendte danskere blev udsat for vilde prøvelser i kampen om sejren.

Nu er kanalen på trapperne med endnu et realityformat, hvor grænserne virkelig bliver rykket.

Og hvis man er bange for højder, ild og lodne edderkopper – ja, så skal man måske overveje at være klar til at holde sig for øjnene, når man ser med.

For programmet er ikke for sarte sjæle.

”Fear Factor” er et gammelt format, der nu kommer i en ny og moderne udgave.

"Men “Fear Factor” handler ikke kun om at klare ekstreme konkurrencer. Det handler også om at bevare overblikket, støtte sit hold og holde sammen, når fobier skal overvindes og relationer sættes på prøve”, skriver TV 2 om det nye program.

Der bliver brudt grænser i "Fear Factor".
Der bliver brudt grænser i "Fear Factor".
Foto: Sille Serup/TV 2
🎁 BILLED-BLADET i julegave

Ruben er vært

Ruben Søltoft, der i øvrigt ikke selv tør noget som helst, er vært på programmet, der derudover består af fire hold.

Annonce

- Jeg synes, at hele præmissen om at have en decideret bangebuks som mig i værtsrollen var både spændende og i sig selv tilpas komisk, så da jeg blev præsenteret for ideen, så kildede det i maven fra begyndelsen. Det er altid godt med lidt mavekild i en beslutningsproces. Og så synes jeg simpelthen, det er så skægt at se folk være pressede. Det er lidt en guilty pleasure for mig, udtaler Ruben Søltoft.

Annonce

De fire holdkaptajner er:

- Influencer Mette Sommer

- Komiker David Minerba

- Kok Casper Sobczyk

- Podcastvært og skuespiller Zelma Lewerissa

Hvert hold består af tre personer, og i galleriet herunder kan man se, hvem de kendte holdkaptajner har inviteret med på deres hold.

Der er premiere på "Fear Factor" den 20. december på TV 2 Play og TV 2 Echo.

Medvirkende i Fear Factor 2025

Mere om: