Annonce
5. feb. 2026

Var det egentlig det Jimilian og Skibby ønskede? Spørgmålet får dem til at knække sammen af grin

- Hvordan tror I, det var gået, hvis I to havde været på hold sammen? spørger BILLED-BLADET Jimilian og Jesper Skibby. Hør svaret i videoen herover.
Video: Kaspar Wenstrup
Annonce
Jesper Skibby og Jimilian ville ønske, at de var på samme hold i "Spillet," men måske var det meget godt, at de alligevel var hver for sig i torsdagens afsnit.

Jimilian vandt, sammen med sit hold, dagens udfordring i arenaen.

Til BILLED-BLADET fortæller sangeren flere gange, at han er utrolig stolt af sit hold, som måske bar ham en smule gennem arenaen. Han kunne nemlig ikke bidrage så meget i forhold til gåderne, der skulle løses.

Annonce
Køb abonnement på BILLED-BLADET

- Der var jeg blank. Jeg vidste ikke, hvad der foregik, fortæller han til BILLED-BLADET.

Intet blev selvfølgelig bedre af, at det var en presset situation, hvor tid var en vigtig faktor.

Manglede ham på holdet

Jimilians hold bestod af Melissa Bentsen, Mie Skov og Sophie Fjellvang Sølling Barfoed, og med deres flotte indsats sikrede de sig da også en flot sejr.

Annonce

Han priser sig lykkelig for sit hold, men indskyder, at han selvfølgelig manglede sin gode ven, Jesper Skibby, på holdet.

Cykelrytteren stod nemlig i den anden ende af arenaen og kæmpede sammen med "Huset," som havde store udfordringer med opgaven.

Selvom de to gode venner ville ønske, at de var på hold sammen, så var det måske alligevel godt, at de ikke var på hold i netop denne opgave.

Hør, hvorfor i videoen øverst i artiklen.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.