Badehotellet vender tilbage næste år i en barskere tid

Omkring 1,5 millioner seere har fået et skud sol og sommer i sjette sæson af ”Badehotellet” - og de kan glæde sig til en fortsættelse.
Syvende sæson ruller over skærmen til næste år.
- Det var ikke nogen svær beslutning at tage med den opbakning, ”Badehotellet” har hos seerne, siger forfatterne Hanna Lundblad og Stig Thorsboe til tv2.dk.
Når ”Badehotellet” vender tilbage næste år, er det i en af de mest dystre perioder i danmarkshistoren, nemlig under besættelsen.

Få BILLED-BLADET hjem til dig
Se alle vores tilbud her!
- Vi sprang netop i tiden for at komme op i nærheden af besættelsen og måske ind i den. Det kommer vi så med næste sæson, der udspiller sig i sommeren 1940, nogle få måneder efter at Danmark er blevet besat af Hitlers tropper, siger forfatterne til tv2.dk.
Læs meget mere om "Badehotellet" og den nye sæson i BILLED-BLADET nr. 10, der er på gaden torsdag d. 7. marts.
Seneste nyt

Badmintonstjernerne Christinna og Kamilla Rytter ...

Dét har Ulf Pilgaard nu tilfælles med en ...

Ane Cortzen om sit nye liv: Derfor er jeg vild med at bo ...

Danske Caspar Phillipson arbejder sammen ...

Hans Pilgaard: Derfor er jeg vild med Jacob Haugaard
