Annonce
6. feb. 2026

Én ting skiller sig ud: TV 2 røber nyt om Landmand søger kærlighed

TV 2 røber nyt om "Landmand søger kærlighed"
TV 2 røber nyt om "Landmand søger kærlighed"
Foto: Jesper Sunesen og Anders Brohus/ TV 2
Annonce
Selv om der stadig er længe til premieren, kan TV 2 nu røbe nyt om den nye omgang af ”Landmand søger kærlighed”.

TV 2 har stadig stor succes med datingprogrammet ”Landmand søger kærlighed”.

Køb abonnement på BILLED-BLADET

Sidste år kunne seerne blandt andet følge med, da landmanden Lars P. faldt for bejleren Gitte nærmest ved første øjekast.

Et par som altså har store planer for fremtiden. Det understregede Lars P., da han til Reality Awards faldt på knæ for Gitte.

Det er også allerede blevet afsløret, at TV 2 brygger på endnu en sæson af programmet.

For de har nemlig været på jagt efter mulige landmænd til den ny sæson.

Og dem har de altså fundet nu, fremgår det af TV 2’s pressesite.

Det er efterhånden en tradition, at kanalen sender programmet ”Mød de nye landmænd”, hvor de præsenteres.

Netop det program sendes på TV 2 den 20. februar, og derfor har kanalen delt et billede af de seks nye landmænd.

Annonce

Samtidig har TV 2 også røbet en lille smule om den nye sæson, og her er der noget, der skiller sig ud.

For de seks landmænd – to kvinder og fire mænd – er bosat i Jylland eller på Langeland.

Der står dog ikke noget info på de seks landmænd, så det må vi altså vente lidt med.

Her er de seks nye landmænd i "Landmand søger kærlighed"
Her er de seks nye landmænd i "Landmand søger kærlighed"
Foto: TV 2

Nu går jagten så ind på bejlere til de seks nye landmænd.

Det er fortsat Sofie Martinusen, der er vært på ”Landmand søger kærlighed”, og hun skal altså guide de seks nye landmænd til forhåbentlig at finde den eneste ene.

”Landmand søger kærlighed – mød de nye landmænd” kan ses på TV 2 den 20. februar.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.