Jørgen fra Landmand søger kærlighed: Jeg er meget følsom

Jørgen Pahus.
Det voldte Jørgen Pahus store kvaler, da han i tirsdagens afsnit af ”Landmand søger kærlighed” skulle vælge mellem Karin, Helle og Kirsten.
Til sidst var der ingen vej udenom, og nærmest grådkvalt valgte Jørgen at sige farvel til Karin.
- Jeg er meget følsom, og det ramte mig ekstra hårdt at sende Karin hjem, for jeg vidste, hun også ville blive ked af det, forklarer han og fortsætter:
- Desuden havde hun gjort meget ud af at gøre mig glad, for Karin havde fået tegnet et portræt af mig, mens hun var på ferie i Ægypten.

Få BILLED-BLADET hjem til dig
Se alle vores tilbud her!
61-årige og altid glade Jørgen fortæller, at han stadig har billedet stående hjemme på sin reol.
Vil have modspil
Jørgen valgte at sende Karin hjem, fordi han var bange for, at de lignede hinanden for meget.
- Karin var måske også den af pigerne, som virkede til at være mest vild med mig, og vi havde det også fint med hinanden. Men jeg kom til den erkendelse, at vi nok lignede hinanden for meget, forklarer han og understreger:
- Jeg vil jo gerne finde en kæreste, som kan give mig et modspil på den positive måde. Sådan at vi kan inspirere hinanden, tilføjer Jørgen, der er glad for, at han efter optagelserne fik lejlighed til at sige pænt farvel til Karin.
Seneste nyt

Rejser hele verden rundt: Stéphanie Surrugue står i ...

Sofie Gråbøl om at blive mor: Det var jeg bange for

Se den overdådige bryllupskage og den vildt ...

Må melde afbud på vigtig dag: Kronprins Haakon ...

SKØNT GENSYN: Da EM-heltene tog sejren hjem i 1992
