Johnny Reimar afslører: Det hedder jeg i virkeligheden

Johnny Reimar
Johnny Reimar blev i 1943 født Reimar Kristensen. Og i TV 2-programmet "Kærlig hilsen 1955" tager han og familien tilbage i tiden til Johnny er 12 år gammel.
Købte nyt navn for to kroner
Dengang hed den unge kunstner faktisk hedder Reimar Kristensen. Men det var ikke et godt navn, når man forsøgte at slå igennem som artist i udlandet.
Så i 1962 købte han sig til et andet navn til den nette sum af to kroner.

Johnny Reimar med familien, sønnen Mikkel, svigerdatteren Søs og børnebørnene Laura og Andrea tilbage i 1955.
Andre besluttede mit navn
- Da jeg skulle ud i det store udland med Cliffters, der syntes man ikke, at Reimar Kristensen var et fedt navn. Så min daværende impressario og en journalist fra Ekstra Bladet, sad og skulle finde ud af, hvad jeg så skulle hedde.
- Og de sad med nogle amerikanske blade og kiggede på alle navnene, Bobby, Tommy, Johnny. Johnny, det skal han hedde, fortæller dansktop-ikonet vært Sarah Grünewald i "Kærlig hilsen 1955".
Få rabat på BILLED-BLADETKlik her og læs hvordan

Johnny Reimar og Sarah Grünewald