16. okt. 2025
Af Karina Didriksen

Lene Beier kan ikke holde ud, når ægtemanden gør det: Men Anders kan ikke se problemet

Lene Beier og ægtemanden Anders.
Lene Beier og ægtemanden Anders.
Foto: TV 2
Annonce
Tv-værten Lene Beier og ægtemanden Anders har travlt med at ordne en masse projekter i den nye sæson af ”Beier på Alpehotellet”.

Lene Beier elsker at have mange bolde i luften og kaster sig ud i det ene projekt efter det andet på Hotel Edelweiss i Østrig sammen med ægtemanden Anders.

I den nye sæson af ”Beier på Alpehotellet” er ægteparret i fuld gang med at klargøre hotellet til sommersæsonen, men undervejs får Lene Beier dårlige nerver.

I afsnit 2, der sendes på TV 2 Fri torsdag den 16. oktober, opdager den 48-årige tv-vært nemlig, at hendes mand læner sig lidt langt ud over en balkon på hotellet.

Abonnement på BILLED-BLADET

Og det bryder hun sig bestemt ikke om, fordi hun selv har højdeskræk.

- Mit problem med, at du gør noget uden sikkerhed, er, at jeg elsker dig meget højt. Jeg gider ikke have, at du kommer til skade med ting, der kunne have været undgået. Det er for dumt, lyder det fra en frustreret Lene Beier i programmet.

Anders Beier mener, at hustruen leger mor for ham, og forstår ikke, at hun bliver så oprevet over det.

Annonce

- Det, jeg ikke kan forstå, er, hvorfor du ikke kan kigge den anden vej eller slappe lidt af omkring, at jeg ikke bare lige pludselig falder ud over et gelænder, siger Anders Beier i programmet, hvorefter Lene Beier indskyder:

- Tror du ikke også gerne, at jeg ville det. Det er jo ikke, fordi jeg gerne vil være træls, men jeg er bange for, at du falder ned!

https://imgix.billedbladet.dk/2025-10-14/Foto---TV-2-%285%29.jpg
Ægteparret Lene og Anders Beier i "Beier på Alpehotellet" på TV 2 Fri.
Foto: TV 2

Hvordan det kommer til at gå ægteparret på Hotel Edelweiss i den nye sæson, kan ses hver torsdag.

Sæson 2 af ”Beier på Alpehotellet” sendes torsdage kl. 20.40 på TV 2 Fri.

Mere om: