
Lene Beier og ægtemanden Anders slår fast: Sådan et par er vi ikke

Lene og Anders Beier er ikke kun ægtefæller, men også kolleger.
Sammen driver de Hotel Edelweiss i Østrig, og det kræver meget af deres tid og energi.
Men husker tv-værten og hendes mand også at pleje kærligheden og tosomheden?
Det spurgte BILLED-BLADET om, da vi tidligere på året blev inviteret indenfor på Hotel Edelweiss i Itter.
- Vi sad sammen i sofaen, da vi så amerikansk fodbold forleden, lød det med et grin fra Lene Beier, mens Anders Beier hurtigt tilføjede:
- Jeg tror ikke, at vi er sådan et par, der har behov for, at der er tændte stearinlys og at sidde med en rød dug. Det er ikke vores kærlighedssprog!
- Nej, det er vi ikke så meget til. Sådan har det aldrig været, indskød hustruen.

Lene Beier satte ord på, hvordan de viser, at de elsker hinanden, nu hvor hverken hun eller Anders er de helt store romantikere.
- Det er tit noget med at være opmærksom på hinanden og være god til at gøre noget, hvor man gør den anden en tjeneste. Det er sådan noget, vi godt kan lide. Være søde ved hinanden, lød det med et smil fra Lene Beier.


Se Lene Beier vise rundt på Hotel Edelweiss i videoen herunder.