Annonce
25. jan. 2026
Af: Majken Munk

Lone Scherfig forklarer: Derfor er Sofie Gråbøl tilbage i Dag & nat, efter hun havde afvist det

Derfor er Sofie Gråbøl tilbage i Dag & nat, efter hun havde afvist det
Derfor er Sofie Gråbøl tilbage i Dag & Nat, efter hun havde afvist det
Foto: Henrik Ohsten/ TV 2 og Gregers Overvad
Annonce
De fleste havde nok ikke regnet med, at Sofie Gråbøl ville vende tilbage i ”Dag & nat”, men det havde Lone Scherfig.

Det var i 2022, at første sæson af ”Dag & nat” havde premiere. I hovedrollen som jordemoder var Sofie Gråbøl.

Abonnement på BILLED-BLADET

Da det stod klart, at der ville komme en anden sæson af dramaserien ”Dag & nat”, var der med sikkerhed mange, der tænkte, Sofie Gråbøl villa spille en rolle.

Men skuespilleren var selv ude at fortælle til BILLED-BLADET, at det ikke var tanken, at hun var en ret stor del af anden sæson.

Da der i 2025 blev sendt nye oplysninger om anden sæson ud, fremgik hun da heller ikke af omtalerne.

Derfor var det nok også en overraskelse for mange pludselig at se et glimt af hende i femte afsnit af ”Dag & nat 2”.

Seriens hovedforfatter har dog hele tiden haft en tanke om, at Sofie Gråbøl skulle vende tilbage til rollen som Ella, der har fået en datter med børnelægen Jerry, da han blev indlagt efter et angstanfald på arbejdet.

Annonce

Før det kunne lykkes, var hun nødt til at vende idéen med skuespilleren.

- Det er klart, at det skulle jeg spørge Sofie om også, inden jeg skrev, at hun skulle være med. Hendes holdning er, at hvis jeg spiller en rolle, har jeg rollen, og så må vi på en eller anden måde få det praktiske til at hænge sammen, men det var nemt – og det var simpelthen så dejligt at se hende igen, fortæller Lone Scherfig til BILLED-BLADET og uddyber:

Annonce

- Hun har ikke en hovedrolle overhovedet, for sæson et var virkelig hendes. Her kommer hun ind af en helt anden grund. Det er jo et luksusprojekt, når man ser hele det her cast, og hun så også er der. Da jeg så dem alle sammen på en gang, tænkte jeg hold da op.

I anden sæson spilles hovedrollerne som overlægen Linda af Ann Eleonora Jørgensen og børnepsykologen Lasse af Anders W. Berthelsen.

Annonce

Men serien består også af stjerner som Nicolai Jørgensen, Katrine Greis-Rosenthal og Pål Sverre Hagen, der alle tre er børnelæger på afdelingen.

Pål Sverre Hagen spiller rollen som Jerry, der også var med i første sæson. Han havde en affære med Sofie Gråbøls karakter, som blev gravid, og de fik datteren Idun sammen.

Mere om: