26. jul. 2025
Af Marie Krakau

Mahamad Habane fra Kongens efterfølger: Her er hans forbindelse til kongeparret

Mahamad Habane. Indsat: Kongeparret.
Mahamad Habane. Indsat: Kongeparret.
Foto: Lars E. Andreasen/TV 2
Mahamad Habane indtog rollen som konge i "Kongens efterfølger". I virkeligheden har han mødt kong Frederik flere gange.

TV 2 blænder lørdag aften op for premieren på "Kongens efterfølger". Et nyt tv-program, der af dem selv kaldes "det mest uretfærdige nogensinde".

I programmet skal de seks deltagere Anders Grau, Eva Jin, Ibi Støving, Mahamad Habane, Oliver Stannescu og Puk Elgård kæmpe om guldmønter og ikke mindst rollen som konge.

I første program udvalgte programmet leder og hofmarskal Tobias Dybvad komiker Mahamad Habane til konge. Og det var der måske en grund til, for som Anders Grau sagde, så er Mahamad nok den er de seks, der kommer nærmest af være ægte kongelig hofleverandør.

Og det er da også sandt, at Mahamad Habane ikke er helt grøn, når det kommer til de kongelige, særligt kong Frederik og dronning Mary.

I 2019 optrådte han ved Kronprinsparrets Priser til stor fornøjelse for daværende kronprins Frederik og kronprinsesse Mary.

Fire år senere, i 2023, medvirkede han i prisuddelingen i flere optagede indslag, som skulle underholde både publikum i salen og seerne derhjemme.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-07-26/20191102_HJP7313.jpg
Mahamad Habane optrådte i 2019 til Kronprinsparrets Priser.
Foto: Hanne Juul
Abonnement på BILLED-BLADET

Og i februar i år var han blandt de udvalgte gæster, der var blevet inviteret til Kunsterbal på Christiansborg Slot.

Her var han ledsaget af sin hustru Kafiya. Sammen er de to forældre til en datter, der kom til verden i 2024.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-07-26/20250228_HJP5862-4.jpg
Mahamad Habane sammen med hustruen Kafiya til kongeparrets Kunstnerbal i februar 2025.
Foto: Hanne Juul

Mere om: