
Marianne Eihilt er slet ikke i tvivl: Han har det, seerne gerne vil have

”Vild med dans” lakker snart mod enden, og fredag den 28. november skal den allersidste vinder findes i Forum Horsens.
Men inden da skal de fire resterende par skæres ned til tre, og hvem, det bliver, er i sidste ende op til seerne.
Camilla Ottesen og Thomas Evers Poulsen, Jasmin Lind og Michael Olesen, Julie Rudbæk og Eugen Miu samt Alfred Midé Erichsen og Camilla Dalsgaard skal kæmpe om finalepladserne i semifinalen fredag den 21. november.
Sidstnævnte har aldrig været i omdans på trods af, at de mange gange har ligget i bunden af feltet.
Det betyder selvsagt, at Alfred Midé Erichsen og Camilla Dalsgaard får rigtig mange stemmer af seerne, men det kommer ikke bag på ”Vild med dans”-dommeren Marianne Eihilt.

På spørgsmålet, om hun synes, det er fair, at Alfred er kommet så langt uden omdans, lyder svaret:
- Det er jo ikke et verdensmesterskab, vi er til, det er underholdning. Julie er stærkere på nogle områder, men Alfred underholder med sin personlighed, og det vægter seerne måske højere, siger Marianne Eihilt til BILLED-BLADET og tilføjer:
- Seerne er måske ikke så rutinerede i teknikken. Så Alfred har måske det, som seerne gerne vil se lidt mere af. Han giver jo meget af sig selv til seerne hjemme i stuerne.

Hvem kommer i finalen?
Om Alfred og Camilla kommer hele vejen til finalen, bliver afgjort i semifinalen, hvor der ikke er nogen omdans, og tre par går direkte videre.

Marianne Eihilt lægger ikke skjul på, at hun har tre finalepar i hovedet.
- Ja, det har jeg en forestilling om, men det er slet ikke sikkert, at det ender der. Men jeg er helt oprigtigt helt neutral, når jeg sætter mig i dommerstolen, fastslår Marianne Eihilt og fortsætter:
- Men når man ser tilbage på ”Vild med dans”, har der jo været en tendens til, hvem der kommer i finalen.

