19. aug. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Martin er tilbage i Landmand søger kærlighed: Kimi er ikke den første han har sendt et brev til

Martin Danielsen
Martin Danielsen
Foto: Anders Brohus/TV 2
Martin Danielsen er blandt Kimis bejlere i "Landmand søger kærlighed". Hun er ikke den første, han har sendt et brev til.

Et kendt ansigt dukkede tirsdag aften op i ”Landmand søger kærlighed”, for her gjorde Martin Danielsen comeback i programmet.

Han medvirkede selv i samme program tilbage i 2019, hvor han var en af landmændene, men nu debuterer han som bejler.

- Jeg tænkte: ”Der var hun jo”. Kimi er simpelthen en arbejdsom pige, som ikke sidder stille, og som kan selv og vil selv. Det har jeg bare ledt efter. Og så skrev jeg til hende. Så må det briste eller bære. Det har jeg søgt efter længe. Kimi er unik, siger Martin til BILLED-BLADET om den kvindelige landmand.

I 2020 var der for første gang en kvindelig landmand med i datingprogrammet, og i år kan man følge både Kimi og Mias jagt på kærligheden. Og faktisk er Kimi ikke den første kvinde fra ”Landmand søger kærlighed”, som Martin har bejlet til.

- Jeg har faktisk skrevet et par breve før til et par af de andre landmænd. Den ene var katja, og så har jeg skrevet et brev til Linea, afslører Martin over for TV 2.

Landmændene fra  10. sæson af landmand søger kærlighed.Linea
Linea medvirkede i "Landmand søger kærlighed" både i 2022 og 2023 - først som bejler og så som landmand.
Foto: Blu/TV 2
Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!
https://imgix.billedbladet.dk/2025-08-19/Katja.png
Katja medvirkede i "Landmand søger kærlighed" i 2022.
Foto: Blu/TV 2

Mere om: