Søndag, 1. april 2018 — af Helle Skram de Fries

Mille Funks påsketradition: Jeg skriver gækkebreve

Mille Funk
Mille Funk
Foto: Jesper Sunesen
”Vild med dans”-stjernen Mille Funk skriver søde gækkebreve og bliver glad, når de bliver gættet.

Danseren Mille Funk har en påsketradition med at skrive gækkebreve, og hun bliver ikke spor ked af det, når de bliver gættet.

- Jeg har sendt et til en arbejdskollega med et lille digt, som gjorde, at det ikke var så svært at gætte. Hun gættede det da også, og det var kun godt, for så kan jeg forære hendes to søde børn et påskeæg hver, fortæller Mille Funk, der arbejder hos Aller Media.

Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig?
Klik her og læs hvordan
Vil du have BILLED-BLADET hjem til dig? Klik her og læs hvordan

Barndommens gækkebreve

- Som barn sendte min bror og jeg altid gækkebreve til mine bedsteforældre, og de gættede det aldrig. Sikkert med vilje, så vi kunne få påskeæg.

Kæresten Mathias Käki Jørgensen, som Mille Funk mødte i 2016 i ”Vild med dans” og har dannet par med siden sommeren 2017, er i Nordjylland i påsken for at besøge sin familie.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

I nordjylland med kæresten

- Jeg har lige været der sammen med ham, men han blev der så lidt længere og kommer til København senere.

Parret er stadig meget glade for hinanden, men bor ikke sammen.

- Men Mathias bor i København, så det fungerer fint nok.

Foto: Hanne Juul

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden