På eventyr med TV 2: Her er deltagerne fra Først til verdens ende


Deltagerne fra "Først til verdens ende" på TV 2.


Ægteparret
Lars og Ulla, der bor lidt nord for København, er gift og nærmer sig pensionsalderen. De har en aftale om at blive 104 år sammen.
Men selv om Lars længe har lovet Ulla at drosle ned for arbejdet i sit firma, så arbejder han nu mere end nogensinde. Nu skal denne rejse give dem tiltrængt tid sammen.
- Det er rigtig vigtigt for mig, at jeg kan få Lars - uden hans telefon og hans arbejde - og bare være os to sammen. Det har vi aldrig prøvet før, og det er helt surrealistisk, at vi får den mulighed, siger Ulla.


Søstrene
Johanne og Josefine er søstre og oprindeligt fra Aalborg. De har haft en barsk ungdom og gled fra hinanden, efter deres forældre blev skilt. Men selv om de nu bor sammen på Østerbro i København, har de aldrig fået talt ud om de ting, de gik igennem.
- Selv om vi har nogle ting, der skal forløses imellem os, så er vi også rigtig stærke sammen stadigvæk, siger storesøster Josefine, 22.
- Og vi kan sagtens klare det her sammen. Vi giver ikke op, det gør vi ikke, siger Johanne, 20.


Soldaterkammeraterne
Carsten og Kim var udstationeret sammen i Afghanistan. Her blev de bedste venner, men da Kim blev diagnosticeret med posttraumatisk stress syndrom (PTSD), måtte han forlade Forsvaret.
- Da jeg stoppede i forsvaret, og Carsten fik lov til at blive, så kom der helt automatisk en kløft imellem os, siger Kim, 38.
- Ja, så den her tur kan jo gøre, at vi igen kommer rigtigt tæt på hinanden, siger Carsten, 35.
Begge bor på Bornholm.


Kæresteparret
Nicolaj, 27 og Stephanie, 30, er kærester og bor i Hillerød. De købte for halvandet år siden et hus, og efter et år med renovering og byggerod følte de sig mere som kolleger end som kærester.
Nu står parret ved en skillevej. Mens Stephanie er klar til at stifte familie, så er Nicolaj i tvivl, om det skal være nu - og med Stephanie.
- Det er så ubeskriveligt, at vi har fået muligheden for at komme af sted på den her rejse. Det bliver vores livs eventyr. Så må vi jo se, når vi har været igennem syv uger, om det er realiteten, eller om vi har flået hovederne af hinanden, siger Stephanie.


Far og søn
Claus og Marco er far og søn. Da Marco som 16-årig flyttede fra sin mor til sin far, gik han fra at være 'mors dreng' til, at der pludselig blevet stillet krav hjemme hos faderen. Efter flere års konfliktfyldt samvær er forholdet blevet bedre, men Marco, 23, står nu overfor at skulle flytte hjemmefra.
- Det er en fantastisk mulighed at skulle afsted med Marco. Ud over at der venter os eventyr og oplevelser, så håber jeg på, at vi kan begynde at åbne os mere for hinanden og lære hinanden lidt bedre at kende, siger Claus, 57.
Marco bor i Aarhus, mens Claus bor i Hørsholm.
Galleri: Deltagerne fra Først til verdens ende
Det er en svær tid, hvor mange er nødt til at bruge mange timer derhjemme, men nu kan man komme ud på en eventyrlig rejse med TV 2.
For tirsdag aften er der premiere på "Først til verdens ende", hvor fem par kæmper om at komme først fra Odense til Singapore. Og det skal vel at mærke foregå uden brug af flytransport, smartphones og internet.
En fysisk og mental rejse
Første etape går fra Odense til Venedig, og undervejs skal parrene gennem syv forskellige checkpoints, før de når til den ottende og sidste etape mod Singapore. Det par, der når frem først, vinder hele 250.000 kroner.
De otte programmer er optaget fra oktober til december sidste år, men for de ti deltagere har det ikke kun handlet om at nå først frem til Singapore.
De fem par har nemlig også hver især haft brug for at finde hinanden igen på hver deres måde. I galleriet herover kan man lære dem alle lidt bedre at kende.
Der er premiere på "Først til verdens ende" på TV 2 tirsdag aften klokken 20.00.