
Pilou Asbæks vilde forberedelser: På misbrugscentre

I den danske dramaserie "Den gode stemning" spiller Iben Hjejle og Pilou Asbæk søskendeparret Eva og Mads, der bor dør om dør med deres familier i København.
Eva er arkitekt og har overtaget familiens arkitektfirma, mens Mads arbejder som musiklærer, selvom han i virkeligheden drømmer om at gøre comeback som musiker.

Mads forsøger at undertrykke sine knuste drømme i et voksende misbrug.
Pilou Asbæk har researchet grundigt til sin rolle:
- Jeg har besøgt misbrugscentre og været til NA møder for at lære, hvad det vil sige at være misbruger. Jeg har forsøgt at lave et generationsportræt ved at gøre karakteren så aktuel og så universel som overhovedet muligt. Det er en person, der kæmper med misbrug. I gamle dage ville man have kaldt ham for en alkoholiker, men misbrug er meget mere komplekst end det. Misbrug ser ikke, hvor du kommer fra. Den er ligeglad med din baggrund, din etnicitet eller din status, fortækker han.

Har brug sine brødre
Han har også brugt sine søskenderelationer til at ramme rollen:
- Jeg er selv ud af en søskendeflok på tre, og jeg elsker mine brødre. De er mine livsvidner. Det er dem, man har hemmeligheder sammen med, men også klemmer på. Jeg kender godt og portrætterer i serien de dynamikker, der er mellem søskende på godt og ondt.
"Den gode stemning" består af otte afsnit, som kan ses som dobbeltafsnit på TV 2 og TV 2 Play fra mandag 15. december til torsdag 18. december.
