Søndag, 6. december 2015 — af Maria Rode Olsen

Pyrus går til revyen

Jan Linnebjerg
Jan Linnebjerg.
Foto: Martin Høien
I 2016 kan man se Jan "Pyrus" Linnebjerg på de skrå brædder i Esbjerg som en del af årets Esbjergrevy på Tobakken.

Han er bedst kendt i rollen som Pyrus i TV 2s populære julekalendere, der ofte ruller over skærmen i december måned.

Til sommer skal skuespilleren bag Pyrus for første gang medvirke i en revy, nemlig Esbjergrevyen.

- Jeg havde ellers svoret aldrig at ville lave revy, men nu har jeg sagt ja, og jeg glæder mig rigtig meget, fortæller Jan Linnebjerg.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

En rigtig drengerøvs-revy

Prøverne går først i gang til april, men den tidligere drillenisse har allerede nu en idé om, hvordan det bliver -og der bliver spået om en rigtig drengerøvs-revy i Esbjerg til sommer.

- Vi er kun mænd på holdet, griner Jan Linnebjerg.

Først skal skuespilleren dog igennem en december, hvor han ikke er i TV som Pyrus. Det giver til gengæld masser af tid til at hygge med konen og børnene hjemme i Ganløse, hvor de ser frem til at holde en "rigtig landsbyjul" med hele familien.

Seneste nyt

Udvalgt til dig

Fra forsiden