
Spottede du Dirch Passers forældre? Dukkede op på tv

Dirch Passer var en af dansk films helt store stjerner og nåede at medvirke i en lang række populære film.
En af dem var folkekomedien ”Pigen fra Egborg” fra 1969.
Her spillede Dirch Passer rollen som skibskokken John Søgaard, der havde et godt øje til den unge Marianne, spillet af Sisse Reingaard.

”Pigen fra Egborg” har været sendt på tv flere gange og kunne genses på TV 2 Charlie torsdag aften den 22. maj.
Hvad mange måske ikke ved er, at Dirch Passer ikke var den eneste fra familien, som medvirkede i filmen.
Dirch Passers forældre dukkede nemlig op i ”Pigen fra Egborg”.

Den folkekære skuespiller med det borgerlige navn Dirch Hartvig Passer var søn af skibsfører Vilhelm Ibert Passer og Ragnhild Fich.
Ifølge danskefilm.dk så var Ragnhild og Vilhelm Passer statister i filmen, hvor de spillede nogle af tilskuerne i Tivoli Varieteen.

Det fremgår ligeledes af filmsiden IMDB, at både Dirch Passers mor og far medvirkede i ”Pigen fra Egborg”.
Her ses Dirch Passer med sine elskede forældre, Ragnhild og Vilhelm Passer.

Dirch Passer døde i 1980, efter han faldt om i Glassalen i Tivoli. Han blev 54 år gammel.

Hans far, Vilhelm Passer, døde fem år tidligere, i 1975.
Hans mor, Ragnhild Passer, døde i 1997 – 17 år efter sin søn.
