Stéphanie Surrugues store aften i Koncerthuset

Stéphanie Surrugue.

Stéphanie Surrugue.

Foto: Jeppe M. Jensen
28 priser blev uddelt ved kæmpe TV-fest i DR Koncerthuset. En af de fineste gik til Stéphanie Surrugue.

Stéphanie Surrugue var en af aftenens helt store vindere, da TV-prisens gallaforestilling løb af stabelen i DR's Koncerthus fredag aften.

Surrugue vandt prisen som årets bedste kvindelige TV-vært og strøg på scenen i sin knaldrøde Escada-kjole for at modtage hæder og statuette.

Netop Escada-kjolen havde fået et par modeanmeldere til at juble ved den røde løber, da Stéphanie gjorde sin entre til event'en.

Endnu større var jublen dog, da Surrugue gik på scenen og holdt sin takketale.

I talen fremhævede hun kollegaen Divya Das som en af sine største støtter.

Takketalen blev i øvrigt lidt for lang, og så trådte prisshowets værter Camilla Ottesen og Jacob Riising i karakter og afbrød prisvinderen, der midt i talen blev sendt tilbage blandt publikum.

Surrugue tog den kontante behandling med et kæmpe vindersmil.

TV-Prisen er TV-branchens eget prisshow, hvor årets bedste programmer og mest markante TV-personer bliver fejret og hædret, og den er arrangeret af Producentforeningen.

Se her, hvem der ellers fik hæder:

Bedste dokumentar: ’The Act of Killing’, Final Cut for Real for DR K

Bedste faktaserie: ’I skattely’, DR Dokumentar for DR1

Bedste reportageserie: ’Syg i hovedet’, United Production for DR3

Bedste nyhedshistorie: ’Børnene og lugten – Filippinerne’, TV 2 Nyhederne for TV 2

Bedste nyheds-event/live-dækning: ’Demokratiets aften’, DR Nyheder for DR1

Bedste aktualitetsprogram: ’DR2 undersøger: En værdig død?’, DR Danmark Natur & Samfund for DR2

Bedste sportsprogram: ’X Games’, DR Sporten for DR3

Bedste livsstilsprogram: ’Kender du typen?’, DR Danmark Natur & Samfund for DR1

Bedste børneprogram: ’Penderkids 2’, Grif Film for DR Ultra

Bedste konkurrencedrevne realityserie: ’Robinson Ekspeditionen’, Strix Television for TV3

Bedste karakterdrevne serie: ’Sort arbejde’, STV Productions for DR2

Bedste factual entertainment: ’Gal eller normal’, Koncern TV for DR1

Bedste TV-underholdning: ’Vild med dans’, Mastiff for TV 2

Bedste TV-satire/comedy: ’Rytteriet II’, DR Fiktion for DR2

Bedste TV-drama: ’Arvingerne’, DR Fiktion for DR1

Bedste TV-event: ’P3 Guld’, DR Event for DR3

Årets nyskabelse – Fakta: ’Ultra Nyt’, DR Danmark B&U for DR Ultra

Årets nyskabelse – Underholdning: ’Fuckr med dn hjrne’, Immergut for DR3

Bedste TV på flere medier: ’Æg på DR3’, DR Kultur for DR3

Bedste kvindelige TV-vært: Stéphanie Surrugue, TV 2 og TV 2 News

Bedste mandlige TV-vært: Martin Krasnik, DR2

Årets værtstalent: Esben Bjerre og Peter Falktoft (’Monte Carlo elsker USA’), DR Ung for DR3

Årets big character: Linse Kessler (’Familien fra Bryggen’), Metronome Productions for TV3

Bedste TV-trailer: ’Danish Dynamite 3 – Jeppe K.’, TV 2 Marketing for TV 2 Zulu

Bedste klip: Niels Jørgen Lyster og Steffen Sennenwaldt (A-Klip) og David Rue for ’Kokainens Pris’, Eyeworks for DR3

Bedste foto: Peter Ramsø og Nicklas Korgaard (’Fuckr med dn hjrne’), Immergut for DR3

Seerprisen: ’Arvingerne’, DR Fiktion for DR1

Årets Otto (TV-branchens hæderspris): Jarl Friis-Mikkelsen
 

 

 

Seneste nyt

Læs mere om:

Fra forsiden