28. jul. 2025
Af Simone Løvstad Kristensen

Stine Bjerre Mortensen sætter ord på 25 hårde og bøvlede dage

Stine Bjerre Mortensen.
Stine Bjerre Mortensen.
Foto: Hanne Juul
Tv-vært Stine Bjerre Mortensen fik debut som vært på årets Tour de France-dækning på TV 2. Nu sætter hun ord på oplevelsen.

Årets Tour de France er slut, og dermed blev det også enden på 25 intense dage for tv-vært Stine Bjerre Mortensen.

For første gang har hun været med til at dække Touren på TV 2, hvor hun stod i spidsen for programmet ”AftenTour”.

Abonnement på BILLED-BLADET

Da hun landede jobbet, lagde hun ikke skjul på, at det var en lille drøm, som endelig blev indfriet med god støtte fra hendes mand, håndboldspilleren Casper U. Mortensen, som har taget sig af deres søn, Carlo, mens hun har arbejdet i Frankrig.

Nu sætter hun ord på den store oplevelse, det har været.

”Tour de France er svær at beskrive, men her kommer et forsøg: 25 udfordrende, spændende, hårde, sjove, bøvlede og lærerige dage. Nyt hotel (næsten) hver dag, veloplagte gæster i studiet og et intenst samarbejde med kollegaer, som jeg sjældent har prøvet. Jeg er taknemmelig, træt og glad”, skriver værten på sin Instagram og deler en række billeder fra ugerne i Frankrig.

Desuden takker hun sin mand og sine bedsteforældre for at have taget skansen derhjemme.

Mere om: