5. jun. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Hans Engell modtager helt særlig ærespris: Her er forklaringen

Hans Engell
Hans Engell
Foto: Lars H. Laursen
Hans Engell er blandt andet tidligere minister, men karrieren begyndte han som journalist, og i denne uge modtog han en ganske særlig ærespris.

Hans Engell har prøvet meget gennem sin lange karriere, og nu kan han også kalde sig for modtager af Den Danske Publicistklubs særlige ærespris, som blev uddelt i denne uge.

Den Danske Publicistklub er et netværk for journalister og mediefolk, og det var Berlingskes Chefredaktør, Tom Jensen, der overrakte æresprisen til 76-årige Hans Engell.

- At lade folk vide noget om nogen eller noget. Det er dit gebet. Man skal ikke have mødt dig mange gange for at opdage, at det ikke engang er en professionel maske, du tager på, når du eksempelvis analyserer dansk politik. Du er publicist – også når kameraet er slukket og avisens deadline passeret. Du er en uforbederlig historiefortæller af højeste karat. Både i din profession som publicist – og som menneske. Det er måske derfor, du ganske enkelt virker til ikke at kunne lade være. Selv ikke efter 55 år. Du formidler og kommenterer med smittende energi. Med humor. Med viden. Du er ikke en af de kommentatorer, der med tidens fylde læner sig lidt tilbage og kører den på rutinen. Man fornemmer tydeligt, at du usvækket har mange kilder i dansk politik. Og gør dit arbejde med at tale med dem, så du ved mere. Og derefter kan gøre dit fornemme, publicistiske arbejde med at lade nogen vide noget om nogen eller noget, sagde chefredaktøren.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-06-04/kh_publicistklubben_020.jpg
Hans Engell
Foto: Krestine Havemann

Mange forbinder stadig Hans Engell med hans politiske karriere. I 1984 blev han valgt til Folketinget første gang, men allerede forinden var han af Poul Schlüter blevet udpeget til Forsvarsminister.

Bliv opdateret med vores nyhedsbrev

Posten havde han frem til 1987. Fra 1989-1993 var han desuden justitsminister, og fra 1993-1997 var han leder af Det Konservative Folkeparti.

Karrieren begyndte dog et andet sted, for den tidligere politiker er uddannet journalist, og det var også det, der i sin tid førte ham ind på de bonede gulve på Christiansborg. Hans Engell var politisk journalist for Berlingske, inden han i 1978 blev chef for Det Konservative Folkepartis pressetjeneste.

Efter den politiske karriere var Hans Engell i en årrække chefredaktør for Ekstra Bladet. De seneste mange år har han været politisk kommentator på blandt andet TV 2.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-06-04/kh_publicistklubben_105.jpg
Hans Engell havde sin hustru, Pernille, med på den store dag.
Foto: Krestine Havemann

Mere om: