Fredag, 6. januar 2023 - af Majken Munk

Se den fulde liste: Her er årets nominerede til Robert Prisen

Sofie Gråbøl og Anders W. Berthelsen
Sofie Gråbøl og Anders W. Berthelsen
Foto: Roger Do Minh og Martin Dam Kristensen
En lang række stjerner er nomineret til Robert Prisen 2023. Her kan du se den fulde liste over de nominerede.

FilmAkademiet har fredag offentliggjort de mange nominerede til Robert Prisen 2023.

Blandt de nominerede skal der blandt andet findes vindere i kategorierne ”Årets tv-serie”, ”Årets kvindelige hovedrolle” og ”Årets instruktør”.

Statuetterne skal uddeles den 4. februar.

For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.

Nedenfor kan du se den fulde liste over de nominerede til Robert Prisen 2023.

Årets danske spillefilm

• Du som er i himlen / MOTOR, Producere: Lise Orheim Stender & Jesper Morthorst, Instr.: Tea Lindeburg, Manuskript: Tea Lindeburg

• Holy Spider / Profile Pictures, Producere: Jacob Jarek & Sol Bondy, Instr.: Ali Abbasi, Manuskript: Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami

• Krysantemum / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Christian Bengtson, Manuskript: Christian Bengtson

• Rose / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niels Arden Oplev, Manuskript: Niels Arden Oplev

• Speak No Evil / Profile Pictures, Producer: Jacob Jarek, Instr.: Christian Tafdrup, Manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup

• Vanskabte land / Snowglobe, Producere: Katrin Pors, Eva Jakobsen & Mikkel Jersin, Instr.: Hlynur Pálmason, Manuskript: Hlynur Pálmason  

Årets børne- og ungdomsfilm 

• Intet / Film&Lydholm & Komplizen Film, Producer: Thomas Lydholm, Instr.: Trine Piil & Seamus McNally, Manuskript: Trine Piil

• Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine / Deluca Film, Producer: Morten Rasmussen, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Erik Peitersen

• Lille Allan - Den menneskelige antenne / Nordisk Film Production & Wil Film, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Amalie Næsby Fick, Manuskript: Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager  

• Mugge og hans mærkelige hjerne / New Creations & Zentropa Entertainments, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup    

• Robotbror / Nimbus Film, Producer: Jasmine Hermann Naghizadeh, Instr.: Frederik Nørgaard, Manuskript: Frederik Nørgaard 

• Smuk / SF Studios Production ApS, Producer: Marcella Dichmann, Instr.: Tilde Harkamp, Manuskript: Line Mørkeby  

Årets instruktør 

• Ali Abbasi / Holy Spider

• Christian Tafdrup / Speak No Evil

• Frelle Petersen / Resten af livet

• Hlynur Pálmason / Vanskabte land

• Niels Arden Oplev / Rose

• Tea Lindeburg / Du som er i himlen

Årets originale manuskript 

• Ali Abbasi & Afshin Kamran Bahrami / Holy Spider

• Christian Bengtson / Krysantemum

• Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / Speak No Evil

• Frelle Petersen / Resten af livet

• Hlynur Pálmason / Vanskabte land

• Niels Arden Oplev / Rose

Årets adapterede manuskript 

• Amalie Næsby Fick & Thomas Porsager / Lille Allan - Den menneskelige antenne

• Frederik Nørgaard / Robotbror

• Maren Louise Käehne & Annette K Olesen / Ingen kender dagen

• Mikael Wulff & Pernille Bønløkke Toustrup / Mugge og hans mærkelige hjerne

• Tea Lindeburg / Du som er i himlen

• Trine Piil / Intet

Årets kvindelige hovedrolle 

• Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Du som er i himlen

• Josephine Park / Natten har øjne

• Sidsel Siem Koch / Speak No Evil

• Sofie Gråbøl / Rose

• Vic Carmen Sonne / Vanskabte land

• Zar Amir Ebrahimi / Holy Spider

Årets mandlige hovedrolle 

• Anders W. Berthelsen / Bamse

• Elliott Crosset Hove / Vanskabte land

• Mehdi Bajestani / Holy Spider

• Morten Burian / Speak No Evil

• Morten Hee Andersen / Krysantemum

• Ole Sørensen / Resten af livet

Årets kvindelige birolle 

• Alice Rahimi / Holy Spider

• Christine Albeck Børge / Ønskebarn

• Forouzan Jamshidnejad / Holy Spider

• Ida Cæcilie Rasmussen / Du som er i himlen

• Johanne Louise Schmidt / Bamse

• Lene Maria Christensen / Rose

Årets mandlige birolle 

• Arash Ashtiani / Holy Spider 

• David Dencik / Natten har øjne

• Fedja van Huêt / Speak No Evil

• Henrik Birch / Bamse

• Henrik Birch / Krysantemum

• Jacob Lohmann / Vanskabte land

Årets scenograf 

• Heidi Plugge / Bamse

• Jesper Clausen / Du som er i himlen

• Josefine Else Larsen / Krysantemum

• Knirke Madelung / Rose

• Lina Nordqvist / Holy Spider

• Sabine Hviid / Speak No Evil

Årets fotograf 

• David Bauer / Krysantemum 

• Jørgen Johansson / Bamse

• Marcel Zyskind / Du som er i himlen

• Maria von Hausswolff / Vanskabte land

• Nadim Carlsen / Holy Spider

• Sine Vadstrup Brooker / Ønskebarn

Årets kostumedesigner 

• Grith Holm Deleuran / De forbandede år 2

• Hanadi Khurma / Holy Spider

• Manon Rasmussen / Bamse

• Nina Grønlund / Du som er i himlen

• Nina Grønlund / Vanskabte land

• Rebecca Richmond / Resten af livet

Årets sminkør 

• Anita Anderson & Morten Jacobsen / Bamse

• Christina Dahlin / Du som er i himlen

• Farah Jadaane / Holy Spider

• Katrine Tersgov / Vanskabte land

• Robert Stouthamer / Speak No Evil

• Tina Helmark & Charlotte Hertz / Hvidstengruppen - De efterladte

Årets klipper 

• Anne Østerud & Lars Therkelsen / Rose

• Julius Krebs Damsbo / Vanskabte land

• Martin Schade / Bamse

• Nicolaj Monberg / Speak No Evil

• Olivia Neergaard-Holm / Holy Spider

• Åsa Mossberg / Du som er i himlen

Årets sounddesigner 

• Andreas Sandborg / Krysantemum

• Kristian Selin Eidnes Andersen / Bamse

• Marco Vermaas / Speak No Evil

• Peter Albrechtsen / Du som er i himlen

• Peter Albrechtsen & Heikki Kossi / Et hus af splinter

• Rasmus Winther Jensen / Holy Spider

Årets score 

• Ida Duelund & Maria Jagd / Ønskebarn

• Johan Carøe / Natten har øjne

• Kaspar Kaae / Krysantemum

• Martin Dirkov / Holy Spider

• Sune "Køter" Kølster / Speak No Evil

• Uno Helmersson / Et hus af splinter

Årets originale sang 

• 'All The Things We Do' - Mads Langer, Komp.: Mads Langer, Sune Rose Wagner & Grace Tither / Lykkelige omstændigheder

• 'En drømmer mere' - Annika Aakjær, Komp.: Annika Aakjær & Aske Bode / Esthers orkester

• 'Mig der kalder' - Fyr og Flamme, Komp.: Laurits Emanuel / Lille Allan - Den menneskelige antenne

Årets visuelle effekter 

• Alexander Schepelern / Krysantemum

• Esben Syberg / Du som er i himlen

• Jonas Ussing, Stine Sørensen & Dagmara Kaczmarek / Julemandens datter 3 - Den magiske tidsmaskine

• Martin Madsen / Hvidstengruppen - De efterladte

• Peter Hjorth / Holy Spider

• Peter Hjorth & Hummer Højmark / De forbandede år 2 

Årets dokumentarfilm 

• Et hus af splinter / Final Cut For Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont

• Into the Ice / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Lars Henrik Ostenfeld

• Mr. Graversen / Made in Copenhagen, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Michael Graversen

• Siunissaq - Det sidste menneske / Tambo Film & Kran Film, Producere: Rikke Tambo Andersen & Rie Hougaard, Instr.: Ivalo Frank

• The Lost Leonardo / Elk Film, Producer: Andreas Dalsgaard & Christoph Jörg, Instr.: Andreas Koefoed 

Årets kortfilm: Fiktion / Animation 

• Katastrofer / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Tone Ottilie

• Nest / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Hlynur Pálmason

• Hungud / Beofilm, Producere: Maria Møller Christoffersen & Penelope Bjerregaard, Instr.: Sara Hjort Ditlevsen

• Middagen / Juel Film & Nordisk Film Production, Producer: Ditte Juel, Instr.: Marco Lawson

• Det ottende sakramente / Tall and Small & Hyæne Film, Producere: Asta Stuhr & Julie Carla Mortensen, Instr.: Jahfar Muataz

Årets kortfilm: Dokumentar 

• En film der måske handler om fremtiden / Den Danske Filmskole, Producer: Mads-August Hertz, Instr.: Josefine Exner

• Ghosts of Moria / Graversen Film, Producer: Michael Graversen, Instr.: Michael Graversen & Florian Elabdi

• Organiseret vildskab / Hansen & Pedersen, Producer: Malene Flindt Pedersen, Instr.: Phie Ambo

• Under havet / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instr.: Jannik Splidsboel 

• Vores børnehjem / Plus Pictures, Producer: Mette Mailand, Instr.: Ulla Søe

Årets engelsksprogede film  

• Belfast / Instr.: Kenneth Branagh, Distr.: United International Pictures

• Licorice Pizza / Instr.: Paul Thomas Anderson, Distr.: SF Studios

• Moonage Daydream / Instr.: Brett Morgen, Distr. United International Pictures

• The Lost Daughter / Instr.: Maggie Gyllenhaal, Distr.: SF Studios

• Triangle of Sadness / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: SF Studios

Årets ikke-engelsksprogede film 

• Beautiful Beings / Instr.: Guðmundur Arnar Guðmundsson, Distr.: REEL Pictures

• Decision to Leave / Instr.: Park Chan-wook, Distr.: Camera Film

• Drive My Car / Instr.: Ryûsuke Hamaguchi, Distr.: Camera Film  

• Rimini / Instr.: Ulrich Seidl, Distr.: Øst for Paradis

• Verdens værste menneske / Instr.: Joachim Trier, Distr.: Camera Film

Årets korte tv-serie 

• Bad Bitch / DR UNG, Hovedforfattere: Diêm Camille & Asger Kjær, Producer: Nadja Nørgaard Kristensen, Konceptuerende instr.: Patricia Bbaale Bandak

• Doggystyle sæson 3 / DR Drama, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Sasja Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal  

• Klovn - Senfølger, sæson 9 / Nutmeg Productions ApS, Hovedforfattere: Casper Christensen & Frank Hvam, Producere: Barbara Crone & Jesper Zartov, Konceptuerende instr.: Mikkel Nørgaard & Casper Christensen

• Orkestret / SAM Productions, Hovedforfatter: Mikkel Munch-Fals, Producer: Sara Namer & Johannes Rothaus Nørregaard, Konceptuerende instr.: Mikkel Munch-Fals 

• Skruk / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick & Nikolaj Feifer

Årets tv-serie  

• Borgen - Riget, magten og æren / SAM Productions ApS, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Per Fly

• Carmen Curlers / DR Drama, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy

• Dag & nat / Creative Alliance, Hovedforfatter: Lone Scherfig, Producer: Malene Blenkov, Konceptuerende instr.: Søren Balle

• Drømmeren - Karen Blixen bliver til / Zentropa, Hovedforfatter: Dunja Gry, Producere: Karoline Leth, Marie Cecilie Gade & Charlotte Hjordt, Konceptuerende instr.: Jeanette Nordahl

• Riget Exodus / Zentropa, Hovedforfattere: Lars von Trier & Niels Vørsel, Producer: Louise Vesth, Konceptuerende instr.: Lars von Trier

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie 

• Bodil Jørgensen / Riget Exodus

• Diêm Camille / Bad Bitch

• Josephine Park / Skruk

• Maria Rossing / Carmen Curlers

• Sidse Babett Knudsen / Borgen - Riget, magten og æren

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie 

• Frederik Cilius / Orkestret

• Mikael Persbrandt / Riget Exodus

• Mikkel Boe Følsgaard / Borgen - Riget, magten og æren

• Morten Hee Andersen / Carmen Curlers

• Nicolai Jørgensen / Doggystyle sæson 3

Årets kvindelige birolle - tv-serie 

• Birgitte Hjort Sørensen / Borgen - Riget, magten og æren

• Emma Sehested Høeg / Orkestret

• Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers

• Rosalinde Mynster / Carmen Curlers

• Tuva Novotny / Riget Exodus

Årets mandlige birolle - tv-serie 

• Afshin Firouzi / Dag & nat

• Caspar Phillipson / Orkestret

• Lars Mikkelsen / Riget Exodus

• Lars Ranthe / Carmen Curlers

• Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers

Seneste nyt

Relaterede artikler

Udvalgt til dig

Fra forsiden