Annonce
29. jan. 2026

Trist nyt: Emil Bergholt er ude af EM

Emil Bergholdt er desværre ude af EM.
Emil Bergholdt er desværre ude af EM.
Foto: Jesper Sunesen
Annonce
Der er trist nyt fra Emil Bergholt, der desværre er ude resten af EM.

I håndboldkampen onsdag aften mod Norge forsvandt Emil Bergholt pludseligt under anden halvleg.

Køb abonnement på BILLED-BLADET

Det gjorde han, da han skulle have tjekket en skade i sin fod - og nu er der endelig faldet en dom over håndboldstjernens fod.

Her er konklusionen, at skaden i er nemlig så omfattende, at Emil Bergholt er ude resten af EM.

Det oplyser Dansk Håndbold.

- Torsdag er foden så blevet scannet, og der er desværre konstateret en skade.

– Jeg er utrolig skuffet og frustreret over at misse de afgørende kampe. Det har været en kæmpe oplevelse indtil videre, og derfor gør det ondt at skulle sige farvel på det her tidspunkt. Nu handler det om at bakke mine holdkammerater op, så vi kan stå med guldet om halsen på søndag, siger Emil Bergholt ifølge Skjern Håndbold.

Skaden viser sig at være en overbelastningsreaktion i en af mellemfodsknoglerne, og det betyder, at Emil Bergholt skal bruge krykker for at aflaste sin fod.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.