14. jun. 2025
Af Lærke Valentin

Petra Nagel har fået utrolig mange henvendelser: Alligevel er det ikke lykkedes

Petra Nagel.
Petra Nagel.
Foto: Hanne Juul
TV-værten, Petra Nagel, har taget sagen i egen hånd og ønsker at gøre noget ved sit problem. Alligevel er det ikke lykkedes hende.

Der er vist mange, der kender følelsen.

Det kan være svært at få nye venner, når man er flyttet til en ny by.

Det kender tv-værten Petra Nagel alt for godt. Hun tog dog sagen i egen hånd, da hun sagde højt, at hun netop manglede veninder omkring sit nye hjem.

Bliv opdateret med vores nyhedsbrev

Sidste år flyttede Petra og hendes familie til Lejre fra København, og her har Petra altså ikke den store vennekreds, som hun drømmer om.

I marts luftede hun sine tanker om manglende veninder i podcasten "Et nyt kapitel," og det har virkelig båret frugt - i en vis grad.

Til Se og Hør fortæller hun, at hun nok har modtaget omkring 150 henvendelser fra kvinder i området, som gerne vil gå en tur eller tage en kop kaffe med tv-værten.

Man skulle derfor tro, at Petra nu havde opbygget en stor vennekreds – men henvendelserne har desværre ikke ført til nye relationer.

Det skyldes dog ikke manglende kemi mellem Petra og de potentielle veninder. Hun har nemlig slet ikke mødt dem.

Til mediet fortæller hun, at hun ganske enkelt ikke har haft tid til at mødes med dem, der har skrevet til hende.

– Det går dårligt. Jeg har jo tre små børn, og så har jeg været ude at rejse, og jeg skal afsted igen i slutningen af sommeren og lave "Bachelorette," siger hun til Se og Hør.

Hun fortæller desuden, at det selvfølgelig irriterer hende, at hun ikke har haft muligheden for at opbygge nye venskaber – men det er bare svært, når hun rejser så meget med sit arbejde.

Mere om: