
Simon Kvamm afslører: Derfor måtte jeg have en snak om X Factor med Benjamin Hav

I går kom TV 2 med noget af en overraskelse, da hitmageren Benjamin Hav blev præsenteret som ny dommer i "X Factor".
Dermed bliver Benjamin Hav, der står bag hits som "Den dejligste boy" og "Du ligner din mor", manden, der skal afløse Simon Kvamm, som stoppede efter tre år.

Ved dommerbordet bliver han flankeret af Oh Land og Thomas Blachman, der begge kan dele ud af deres mangeårige erfaring som dommere i det populære program.
Men noget tyder på, at Benjamin Hav også har fået et råd eller to med sig fra førnævnte Simon Kvamm.
I hvert fald afslører Simon Kvamm i en story på Instagram, der forsvinder efter 24 timer, at han har snakket om X Factor med Benjamin Hav.
Og faktisk foregik den samtale for et godt stykke tid siden.

Simon Kvamm skriver, at han tidligere på året tog en grundig snak med Benjamin Hav for at klæde ham på til opgaven som dommer i "X Factor".
En samtale, han valgte at tage, da han er interesseret i, at programmet kommer godt videre.
Samtidig lykønsker han Benjamin Hav med den nye tjans.
