15. jul. 2025
Af Laura Dalgård Hansen

Søren Fauli lægger stemme til Slaget om Tisvilde: Har er hans egen tilknytning til byen

Søren Fauli
Søren Fauli
Foto: Mikael Rieck
Søren Fauli er fortæller i TV 2-programmet "Slaget om Tisvilde". Han kender selv en hel del til både byen og festivalen Musik i lejet, der er omdrejningspunkt for dokumentaren.

Det var et kæmpe seerhit, da TV 2 for nogle år siden havde premiere på dokumentaren ”Balladen om kolonihaven”, der satte fokus på uenighederne i en kolonihave i Aalborg.

Turen er nu kommet til en nordsjællandsk by, der er omdrejningspunkt for et nyt nabokrigsdrama på TV 2.

”Slaget om Tisvilde” handler om den lille by Tisvildeleje, hvor der er udbrudt uvenskab som følger af festivalen ”Musik i lejet”, der finder sted hvert år midt i juli.

I TV 2-programmet følger man byens beboere, der er delte i spørgsmålet om, hvorvidt musikfestivalen hører til i deres lokalområde.

Hele fortællingen bindes sammen af Søren Fauli, som er den gennemgående fortællerstemme i programmet.

Han kender Tisvildeleje bedre end de fleste, for filminstruktøren og reklamemanden har ejet op til flere sommerhuse i byen.

I 2023 solgte han et sommerhus for 16 millioner kroner, og for nylig har Søren Fauli og hustruen solgt endnu et sommerhus i Tisvildeleje – denne gang for 5,8 millioner kroner, skriver Se og Hør.

Spar op til 50% på BILLED-BLADET

Udover at kende til byen, ved Søren Fauli også en del om Musik i lejet, for han har selv været gæst på festivalen flere gange.

I år har arrangørerne været nødt til at rykke festivalen væk fra stranden, og den finder i stedet for sted på Tisvilde Camping.

TV 2 sender fire afsnit af ”Slaget om Tisvilde”.

Musik i Lejet 2022 - Tisvildeleje -
Søren Fauli til Musik i lejet med to af sine børn i 2022.
Foto: Mikael Rieck

Mere om: