
Thomas Helmig skal spille helt særlig koncert

Louise Iuel Albinus, kaldet Duddi, har sammen med sin mand, Nikolaj, store planer med Valdemars Slot, efter at hun købte det i maj.

Det fortæller hun i et interview med BILLED-BLADET.
Første sommerkoncert
Blandt andet har parret planlagt at afholde en julekoncert og en sommerkoncert årligt.
Julekoncerten fandt sted i december, mens sommerkoncerten for første gang, siden Duddi overtog slottet, finder sted den 1. juli, hvor det er planlagt, at Malte Ebert, Drew Sycamore, Burhan G og Thomas Helmig skal spille.


Håber på mange gæster
Slotskoncerterne begyndte i 1993 i slotsparken, faktisk var det Kim Larsen, som spillede stort set hvert år.
- De lokale har allerede været virkelig gode til at støtte op om vores julekoncerter, og så håber vi selvfølgelig også med de her navne, at folk kommer fra nær og fjern, lyder det fra Duddi.
Kultur på slottet
Duddi og Nikolaj har også planer om kulturelle arrangementer, fortæller hun.
- Det skal være et sted, hvor kunst, arkitektur, møbler og eventuelt bøger og musik skal fylde. Kulturen skal kunne udstilles her. Mit håb er at lave særudstillinger en gang om året med både danske og internationale kunstnere, fortæller hun ivrigt.
Enormt spændende
- Det er enormt spændende, og ved at plante et frø med de her særudstillinger forandrer stedet sig hvert år.