23. aug. 2025
Af Caroline Andersen

Var vært i fire sæsoner: Derfor bliver Den store juniorbagedyst igen uden Joakim Ingversen

Joakim Ingversen i "Den store juniorbagedyst".
Joakim Ingversen i "Den store juniorbagedyst".
Foto: Carsten Mol/DR
Der er en helt særlig årsag til, at Joakim Ingversen ikke skal være vært på "Den store juniorbagedyst".

Joakim Ingversen har i fire sæsoner været en populær vært på "Den store juniorbagedyst".

Abonnement på BILLED-BLADET

Men nu må han igen vige pladsen for Jonas Madsen, som fortsætter som vært på programmet.

Det oplyser DR til BILLED-BLADET.

- DR fortsætter med Jonas, da han har gjort det rigtig godt på programmet, og både børnene i teltet og seerne har taget godt imod ham. Joakim er vært på to store DR1-programmer og har fortsat travlt, lyder det fra Eva Kvist, der er redaktionschef for Livsstil og Fakta hos DR.

Det betyder, at fans må undvære til Joakim Ingversens farhumor og gode humør i bageprogrammet. DR understreger, at det ikke handler om kritik af Joakim Ingversen – men derimod om hans travle kalender.

Seerne kan stadig glæde sig til masser af kage, konkurrence og hygge, når programmet vender tilbage i flimmerkassen til efteråret.

Mere om: