Annonce
23. nov. 2025
Af Maria Hoang

Nye tal afsløret: Her er den største udgiftpost i det belgiske kongehus

Dronning Mathilde og kong Philippe. 
Dronning Mathilde og kong Philippe.
Foto: Yves Herman/Reuters/Ritzau Scanpix
Annonce
Også i det belgiske kongehus mærkes prisstigningerne på for eksempel brændstof og andre leveomkostninger.

Repræsentanternes Hus i Belgien har netop offentliggjort en prognose for, hvad udgifterne til det belgiske kongehus kommer til at lande på i 2025.

Ifølge Sudinfo kommer udgifterne til at stige en smule i forhold til sidste år: Estimatet er, at det belgiske monarki kommer til at koste skatteyderne 325 mio. kr., hvilket er en stigning på 2 mio. kr. i forhold til sidste år.

Udgifterne til kongehuset er delt i to: Først er der kongens civilliste, hvori apanagen til kongehusets medlemmer indgår.

Den udgør 128 mio. kr., hvoraf kong Albert får tildelt 14 mio. kr., prinsesse Astrid får 3 mio. kr., prins Laurent får 2,9 mio. kr. Kong Philippe får 112 mio. kr.

Overraskende nok er det faktisk ikke lønningerne til kongehuset, der er den største udgiftspost, beretter Sudinfo.

Faktisk er det sikkerhedsomkostningerne omkring kongehuset, der er den helt store pengesluger.

Annonce

Hele 196 mio. kr. går der til dette, og faktisk er posten steget med knap 37 procent på fire år.

Indenrigsminister Bernard Quintin forklarer den voldsomme stigning med, at der har været stigende omkostninger på brændstof og energi, ligesom en stigende inflation har ført til successive automatiske lønindekseringer for politipersonale.

Mere om: