Annonce
14. feb. 2026

Udenlandsk medie kalder hende for diskodronningen: Mathilde overrasker i glitrende pailletbukser

Dronning Mathilde overraskede for nyligt.
Dronning Mathilde overraskede for nyligt.
Foto: Dirk Waem/AFP/Ritzau Scanpix
Annonce
Den belgiske dronning Mathilde overraskede, da hun forleden viste sig i nogle bukser, der har fået et medie til at kalde hende for diskodronning.

Dronning Mathilde er altid meget elegant klædt på, men det vil være synd at sige, at hun er en af de kongelige, der tager flest chancer, når det kommer til looks.

For selvom hun godt kan eksperimentere med farver, så træffer hun oftest konservative valg - i modsætning til fx dronning Maxima i Holland, der ofte bærer vilde hatte og brocher.

Spar op til 50% på BILLED-BLADET

Det vakte derfor også stor opsigt, da dronning Mathilde for nyligt kunne ses forud for en middag for unge journalister på Laeken Slot iført nogle grå, glitrende pailletbukser.

Hendes overraskende valg har fået flere medier til at reagere, og de glitrende bukser får Hello Magazine til at kalde hende for diskodronningen.

I sidste uge vakte Mathildes look også opsigt, da hun havde valgt at iføre sig en rød læderjakke, så måske er 2026 året, hvor den belgiske dronning tør tage flere chancer, når det kommer til hendes tøj.

Mere om:

Bliv medlem af BILLED-BLADET+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.