
Centerleder afslører: Kong Frederik tilbød selv at levere kraniet

Da kong Frederik torsdag personligt leverede et hvalroskranie til Bornholms Center for Kunsthåndværk på Grønbechs Gård i Hasle på Bornholm, var det ikke første gang, han satte foden der.
Han og dronning Mary besøgte nemlig også stedet under deres sommertogt i sommer, og begejstringen har været så stor, at kong Frederik ønskede at vende tilbage.

Da kongeparret var der i sommer, så de udstillingen "Marguerit", som var lavet til ære for dronning Margrethe.
Begejstringen for Bornholms Center for Kunsthåndværk var så stor, at det af stedets hjemmeside også fremgår, at kongeparret efterfølgende handlede i centerets butik.

Lige nu kører udstillingen "Kusanartuliat: Impressions & Expression" på Bornholms Center for Kunsthåndværk, og hertil har kongeparret udlånt et hvalroskranie, som er udsmykket af kunstneren Kim Kleist-Eriksen.
TV 2 Bornholm skriver, at centerleder Lene Havtorn Larsen selv skulle have hentet kraniet på Kongeskibet Dannebrog, "men så tilbød kongen selv at komme forbi med det".
– Det betyder noget, at vi har den velvilje hos kongeparret, og at vi kvalitetsmæssigt har udstillinger, som kongehusets egen samling vil bidrage til. Vi er noget helt unikt i Danmark, udtaler Lene Havtorn Larsen til TV 2 Bornholm.
