
Det skete bare ikke: Pinlig brøler til kongeparrets fest

Kong Frederik og dronning Mary var for en uge siden værter for deres første aftenselskab for kunst og kultur som kongepar.
Gæstelisten bugnede med store navne, der har bidraget inden for den verden.

Selv om alt er planlagt ned til mindste detalje, kan der godt ske småfejl.
Sådan var det for musiker Simon Dokkedal fra Den Sorte Skole. Det afslører hans kæreste Ane Halborg-Møller, som også var med til festen, i podcasten ”Bare Mellem Os”, skriver Ekstra Bladet.
Gæsterne havde i den grad gjort noget ud af påklædningen, da kongeparret havde inviteret til kunstnerbal.
Det samme gjorde sig gældende for musikeren Simon Dokkedal fra Den Sorte Skole og hans kæreste Ane Halborg-Møller. Men alligevel var der en væsentlig detalje, der glippede.
Ane Halborg-Møller fortæller, at hverken hun eller kæresten havde forventet, at de ville blive stoppet af pressen på deres tur gennem Drabantsalen.
- Men vi bliver faktisk stoppet et par gange og får taget nogle billeder. Vi kommer længere frem og forbi alle dem dér med de store huer (Den Kongelige Livgarde, red.). Først da vi kommer helt op i salen til de andre gæster, siger Simon: 'Eeej, shit skat'. Så kigger han ned. Så har Tivoli bare været åben hele vejen, griner Ane Halborg-Møller i podcasten om den lidt pinlige brøler.

