
Kæmpe donation til dronning Marys hjertesag

Hvis der går forældre rundt i Danmark og er ved at være lidt trætte af at skulle bytte Valde-kort på deres børns vegne, skal de bare minde sig selv om, at det på sin vis hjælper et godt formål.
For hvert solgt samlealbum i BR, føtex og Bilka går der nemlig fem kroner til Julemærkehjemmene.
Siden 2004 har dronning Mary været protektor for Julemærkehjemmene, der driver de fem Julemærkehjem i Danmark.
Og der er ingen tvivl om, at arbejdet med organisationen er vigtigt for dronningen.
Da hun var med til at afsløre Julemærket i 2024, lød en del af hendes tale således:
"Julemærket symboliserer det store og vigtige arbejde, der finder sted på julemærkehjemmene hver eneste dag, og som gør en betydningsfuld forskel for børn i mistrivsel. Derfor har julemærket en særlig plads i mit hjerte og har haft det gennem mange år, og i år har min mand og jeg fået en særlig plads på julemærket. Siden 1907 har det nemlig været skik, at et tronskifte markeres på det pågældende års julemærke. Således også i år, og for både min mand og mig er det en stor glæde at være en del af et vigtigt symbol, der minder os om, at vi er forbundne."

Millionbeløb på vej
Og Salling Group, der står for salget, kommer nu med en tidlig julegave til Julemærkehjemmene - og dronning Mary.
Mandag 15. december kommer BR, Bilka og føtex nemlig forbi Julemærkehjemmet Liljeborg i Roskilde med en check på 1.100.000 kroner til Julemærkefonden.
Pengene er altså kommet ind fra salget af det populære samlealbum fra årets TV 2-julekalender "Valdes Jul - Vintermiraklet."
Det skriver Salling Group i en pressemeddelelse.
Fakta
Julemærkehjemmene
• Hvert år hjælper Julemærkehjemmene op mod 1.000 børn i alderen 7-14 år.
• Børnene får et 10-ugers ophold på et af de fem Julemærkehjem i Hobro, Kollund, Skælskør, Roskilde eller Ølsted.
• Det er børn, der bliver mobbet, er ensomme eller ikke tror, de er gode nok, som er på Julemærkehjem.
• Fælles for dem er, at de har brug for hjælp til at genfinde troen på sig selv og livet.
• For mange af dem bliver opholdet hos Julemærkehjemmene begyndelsen på en ny og lysere hverdag med bedre fysisk, mental og social styrke.
• Julemærkehjemmene modtager kun 2,6 procent i offentligt tilskud og er derfor helt afhængig af støtte fra privatpersoner, virksomheder og fonde.
