5. sep. 2025
Af Malan Joensen, Sofie Nymand

Kan kun lige anes i baggrunden: De er med kong Frederik og dronning Mary til Flagdag

Dronning Mary. I baggrunden Henriette Ellermann-Kingombe. 
Dronning Mary. I baggrunden Henriette Ellermann-Kingombe.
Foto: Hanne Juul
Kong Frederik og dronning Mary har en lille udvalgt skare af ansatte ved hoffet med til Flagdagen 2025.

Da kong Frederik og dronning Mary ankom til mindehøjtideligheden på Kastellet i anledning af Flagdagen for Danmarks udsendte 2025 havde de et par af de nærmeste ansatte ved hoffet med.

Kongelige begivenheder og kendisnyt - direkte i din indbakke!

Dronning Marys privatsekretær Henriette Ellermann-Kingombe kan dog kun lige anes i baggrunden på billedet øverst i artiklen.

Kong Frederik så ikke ud til at have nogen privatsekretær med, men istedet adjudantstabschefen Jens Ole Rossen-Jørgensen.

Også tidligere år har han ledsaget kongeparret under flagdagen.

Både Henriette Ellermann-Kingombe og Jens Ole Rossen-Jørgensen fik plads bag kongeparret ved mindehøjtideligheden på Kastellet.

(artiklen fortsætter under billedet)

https://imgix.billedbladet.dk/2025-09-05/_HJP6561-%281%29_art.jpg
Kong Frederik og adjudantstabschef Jens Ole Rossen-Jørgensen.
Foto: Hanne Juul

Ved mindegudstjenesten i Holmens Kirke senere var Henriette Ellermann-Kingombe og Jens Ole Rossen-Jørgensen også med:

https://imgix.billedbladet.dk/2025-09-05/_HJP8024.jpg
Foto: Hanne Juul

Mere om: